eur:
413
usd:
391.08
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

"Kikotyoghatják" adatainkat az okostelefonok

Itt az október, felerősödött a verseny az okostelefonok piacán. A Nokia megkezdte régóta várt új modellje, az N8 szállítását, miközben a korábban az üzletemberek körében népszerű Blackberry is új, érintőképernyős készülékkel rukkolt elő. A korábban domináns két cég azonban most már nem diktál, hanem megpróbálja beérni az Apple iPhone-ját és az Android rendszert futtató telefonokat.

A korábbi antennagondok ellenére, ha okostelefonról van szó, akkor a szakértők számára az egyértelmű győztes az iPhone 4. Képernyője szuperéles, gyorsan reagál, és appok, azaz programok hatalmas mennyisége tölthető le a készülékre. Hasonló élményt és lehetőségeket kínálnak a Samsung és a Motorola zászlóshajói, amelyek a Google Android rendszerén futnak.

Erre a piacra próbál most visszakapaszkodni a Nokia, amely éveken át "a" mobiltelefonmárka volt. Új modellje, a fémdobozba zárt, érintőképernyős N8 sok tekintetben lenyűgöző: a piacon talán a legjobb kamerával rendelkezik, amelynek érzékelője 12 megapixeles, és amellyel HD minőségű videót is lehet rögzíteni. Nagyfelbontású tévékre kapcsolva nemcsak a remek videót, de a térhatású hangot is élvezheti a felhasználó.

A szakma szerint azonban a Nokia lemaradt és operációs rendszere, a Symbian elavult - annak ellenére, hogy az új telefonon már egy felújított változat fut. A Nokia másik baja az, hogy kiszorult az amerikai piacról, az N8 például az európai premier után még heteken át nem lesz kapható a tengerentúlon. Ráadásul, mivel nincs szolgáltatópartnere Amerikában, ezért csak a teljes árú, kártyafüggetlen készüléket fogják árusítani. Kérdés, hogy a finn cég új amerikai vezérigazgatója mennyire képes új irányba terelni a vállalatot.

Közben a kanadai RIM, a Blackberry gyártója is előrukkolt új készülékével, amely a Blackberry-hívők számára előrelépést hoz, de amely szintén nem támaszt hatalmas kihívást az iPhone-nak, vagy az Android-telefonoknak. A Torch-on egyszerre lehet az érintőképernyőn, vagy a kihúzható fizikai billentyűzeten gépelni. Utóbbi a Blackberry erőssége, mivel sokan e-mailezésre és sms-ezésre használják. Az új modell 5 megapixeles, gyors kamerát kapott és új operációs rendszer fut rajta, gyorsabb lett a korábban sokat bírált Blackberry-böngésző. Szakírók szerint azonban szoftverkínálata szegényes másokhoz képest, a processzor nem olyan gyors, mint a rivális termékeké, a képernyő felbontása pedig rosszabb.

Persze előfordulhat, hogy annak fáj kevésbé a feje, akinek nem okos, hanem "buta" telefonja van. Az amerikai Duke Egyetem és az Intel közös felmérése arra jutott, hogy egyes okostelefon-programok a felhasználók személyes adatait oszthatják meg internetes hirdetőkkel a készülék tulajdonosának tudta nélkül. Tizenöt vizsgált applikáció továbbított adatot a telefon földrajzi helyzetéről, hét osztotta meg az úgynevezett IMEI azonosítót, kettő még a telefonszámot is továbbadta - állapították meg a kutatók.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×