eur:
413
usd:
391.08
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Tömegtüntetések a Balti-tengertől az Atlanti-óceánig

A megszorítások elleni tömeges tüntetéseket tartottak Európa több nagyvárosában. Kedden több országban is az utcára vonultak a dolgozók, Spanyolországban összecsaptak a rendőrökkel és gyújtogattak, Írországban a nemzeti parlament kapuját is megpróbálták betörni.

A Balti-tengertől az Atlanti-óceáni partokig söpört végig a költségvetési takarékoskodás miatti tiltakozóhullám. Büsszelben, az Európai Unió szívében, a tagországokból érkezett több tízezer ember csatlakozott a belga tiltakozókhoz, miközben a rohamrendőrség védelem alá vonta az Unió főhadiszállását.

Spanyolországban 2002 óta először volt általános sztrájk - a tüntetők szemeteskocsikat és rendőrautókat gyújtottak fel. Több ezren vonultak fel Portugáliában, Franciaországban és Lengyelországban is.

Becslések szerint a brüsszeli főeseményen 50 és 100 ezer ember haladt végig a város utcáin. Szakszervezeti aktivisták azt mondták: elutasítják az európai kormányzatok és intézmények által elfogadott megszorító intézkedéseket. "Ne adjunk még példa nélküli társadalmi válságot a pénzügyi válsághoz úgy, hogy a dolgozók fizetik meg az árát" - mondta a francia CGT szakszervezet első embere, Bernard Thibault.

Egy román rendőr arról beszélt, két napon keresztül buszozott Brüsszelbe, hogy tiltakozzon. Otthon 25 százalékos fizetéscsökkentéssel, a nyugdíja befagyasztásával és 20 ezer kollégája elbocsátásával kell szembenéznie. A Németországból érkezett szénbányászok tetőtől talpig fehérbe öltözve vonultak fel.

Az európai kormányok nagy része attól retteg, hogy a nemzetközi befektetők bizalmatlansága miatt megdrágulnak számukra a hitelek. A már amúgy is jelentős költségvetési hiányt felhalmozott államok ezért a kiadások brutális lefaragásával igyekeznek megakadályozni a további eladósodást.

A polgárok számára ez egyrészt roppant fájdalmas, másrészt - mint például Írországban - sokan nem is látják az értelmét. Az írországi megszorítások ellenére Dublin számára tovább drágult az adósság, amire újabb megszorítás lehet a válasz. Portugáliában is hasonló helyzet kezd kialakulni. A Socrates-kormány közölte, hogy jövőre öt százalékkal csökkenti a közalkalmazotti béreket, és két százalékkal megnöveli az áfát. Lengyelországban szintén az áfaemelés ellen és a minimálbér növelése mellett tüntettek.

Tiltakozások voltak Szerbiában, Görögországban, Olaszországban, Lettországban, Hollandiában és Cipruson is. Dublinban egy férfi egy betonkeverő kocsival nekihajtott a parlament kapujának.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×