A hét közepén még Ursula von der Leyen munkaügyi minisztert emlegették, mint a legesélyesebb jelöltet a hirtelen megüresedett államfői tisztségre, azonban a jelek szerint a jobbközép koalíció végül is elvetette azt a lehetőséget, hogy Németországban nők töltsék be a két legmagasabb állami hivatalt.
Jól értesült források úgy tudják, hogy a kancellár által vezetett Kereszténydemokrata Unióban, valamint a kisebb testvérpártban, a kizárólag Bajorországban működő Keresztényszociális Unióban ellenérzést váltott ki, hogy mind Angela Merkel, mind pedig Ursula van der Leyen protestáns.
Így a kancellár végül az 50 esztendős, vonzó külsejű és komoly népszerűségnek örvendő Christian Wulffot ajánlotta, akinek személyével a koalíciós pártok vezetői is egyetértettek. A jogi végzettséggel rendelkező Christian Wulff már kora ifjúsága óta tagja a Kereszténydemokrata Uniónak és 2003 óta miniszterelnökként irányítja Alsó-Szászország ügyeit.
Kihívója a 70 esztendős Joachim Gauck evangélikus pap, aki az egykori NDK-ban rendszerbírálóként került összeütközésbe az akkori diktatúrával. Németország újraegyesítése után Gauck lett a hírhedt Stasi, a keletnémet állambiztonsági intézmény megmaradt iratait vizsgáló berlini hivatal első vezetője.
A hétfőn lemondott Horst Köhler utódjáról a kizárólag elnökválasztásra összehívandó testület június 30-án dönt majd. A testület 1244 főből áll, fele-fele arányban a Bundestag tagjaiból, illetve a tartományi parlamentek által delegált küldöttekből. Mivel a testületben a kormánykoalíció pártjai kényelmes többséggel rendelkeznek, Christian Wulff megválasztása biztosnak ígérkezik.
Ezért állt le a Déli pályaudvar