eur:
397.4
usd:
355.79
bux:
74580.31
2024. szeptember 30. hétfő Jeromos

Szlovákia diplomáciai válasza a kettős állmapolgárságra

Szlovákia egyelőre csak diplomáciai lépéseket tesz a kettős állampolgárságról szóló magyar törvényjavaslat miatt - hangzott lesz a szlovák Biztonsági Tanács ülése után. A szlovák nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülését Robert Fico miniszterelnök hívta össze, miután hétfőn a Magyar Országgyűlés elé került az állampolgársági törvény módosítása.

A hivatalos szlovák álláspont szerint a szlovákiai magyarok esetleges kettős állampolgársága Szlovákia számára "nemzetbiztonsági kockázat", ezért szükséges a megfelelő válaszintézkedések meghozatala.

Az ülés után Robert Fico kijelentette: a kormány már megvitatta az első lépéseket, de mint hangsúlyozta, egyelőre előnyben részesítik a konzultációt és tájékoztatást. Ezt a miniszterelnök szerint elsőként Magyarországnak kellett volna megtennie még törvénymódosítás benyújtása előtt.

Szlovákia kérni fogja a két ország közötti alapszerződés értelmében létrehozott vegyesbizottság összehívását. Amennyiben erre negatív válasz érkezik, Pozsony legmagasabb szintű tárgyalást kezdeményez.

A pozsonyi külügyminisztérium erről tájékoztatja az uniós nagyköveteket, levélben fordul az EBESZ kisebbségi főbiztosához, és a kormányfő értesíti Jose Manuel Barrosot, az Európai Bizottság elnökét is.

Szintén döntöttek arról, hogy elmarad a parlament szerdára tervezett ünnepi búcsúülése, azért, hogy a parlament akcióképes maradjon, és válaszolni tudjon a magyar jogszabály esetleges elfogadására.

Fico korábbi nyilatkozataiban többször is jelezte: Szlovákia szigorú választ készül adni Budapest lépésére, és egyúttal kilátásba helyezte a szlovák alkotmány módosítását is.

A kormányfő szerint az alkotmányban azt kellene rögzíteni, hogy az a szlovák polgár, aki önként felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csak akkor lehet koalícióképes a Szabadságpárt, ha az elnök kimarad
szakértő az osztrák választás után

Csak akkor lehet koalícióképes a Szabadságpárt, ha az elnök kimarad

A 2019-es választások eredményéhez képest a Szabadságpárt rekordot ért el, hiszen 13 százalékkal tudta növelni szavazatainak arányát. A jelenlegi kormánypárt, a Néppárt ugyanakkor 12 százalékot vesztett. A kérdés viszont az, hogy miként lehet ezekből a számokból alkuerőt, koalíciót felépíteni, és ha ezt a kérdést tesszük fel, akkor már több probléma merül föl - értékelte Kiss J. László, a Corvinus Egyetem tanára a vasárnapi osztrák választás eredményét az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×