A brüsszeli bizottság szerint a nemzeti költségvetéseket véleményezésre be kellene nyújtani, mielőtt azok az adott ország parlamentje elé kerülnének.
Egyelőre nem világos, hogy csak az eurozóna országaira, vagy az összes tagállamra vonatkozna-e az elképzelés. A bizottság szerint az a cél, hogy megakadályozzák az új pénzügyi válságot.
Svédország azonnal bírálta a tervet, a Nagy-Britanniában hatalomra jutott koalíció konzervatív euroszkeptikust tagjai pedig igazolva látják majd az EU-val szembeni fenntartásaikat. Kérdés az is, nem okoz-e máris válságot Brüsszel a brit kormánynak, amelyben a kisebbik koalíciós partner a lelkes Európa-párti Liberális Demokrata Párt.
Az Európai Bizottság javasolja, hogy "határozottan erősítsék meg az Európai Unió pénzügyi irányítását. A fiskális politika korai véleményezése formát adhat az EU és az eurozóna pénzügyi álláspontjának. Az uniós országoknak el kell kezdeniük koordinálni a nemzeti költségvetések és a gazdasági reformok tervezését" - idézi a BBC a brüsszeli nyilatkozatot.
Fredrik Reinfeldt svéd miniszerelnök azonban rögtön bírálta az elképzelést: "kicsit furcsa azt felvetni, hogy ez minden országot érint" - utalt a költségvetési javaslatok monitorozására. "Talán olyanok esetében kellene erről beszélni, akik megsértik az EU stabilitási és növekedési paktumát. A mi költségvetésünk azonban különleges kivétel, mutatóink meg sem közelítik a megszabott korlátokat. Igazságtalan másokkal egy kalap alá venni bennünket" - mondta a svéd poltikus.
Ezért állt le a Déli pályaudvar