eur:
393.37
usd:
367.78
bux:
66182.13
2024. április 25. csütörtök Márk

Brüsszel nem akar versenyezni az IMF-fel

A Nemzetközi Valutaalaphoz hasonló szervezetet akar létrehozni Brüsszel, és az EU legnagyobb gazdasága, Németország. Az intézmény feladata lenne az olyan országok megsegítése, mint most például a súlyosan eladósodott Görögország.

Ollie Rehn, az EU gazdasági biztosa szellőztette meg a Financial Times Deutchlschlandnak az "Európai Valutaalap" ötletét. "A segítséget szigorú feltételekhez kötnénk. Szorosan együttműködünk Németországgal, Franciaországgal és egy sor további állammal" - mondta.

Korábban már több európai vezető javasolta, hogy hozzanak létre a washingtoni székhelyű IMF-hez hasonló, európai intézményt. Arról azonban nincs szó, hogy egyfajta rivalizálás induljon. "Nem az IMF-fel versenyző szervezetet akarunk, de az eurózóna stabilitásához szükség van egy olyan intézményre, amely hasonló stabilitással és befolyással rendelkezik, mint a Valutaalap" - mondta Rehn. Görögország adósságválsága negatívan befolyásolta az euro árfolyamát.

Az Európai Parlamentben a szocialista frakció előrukkolt saját ötletével. Ennek lényege, hogy az Európai Befektetési Bank méltányos árfolyamon jutna hozzá hitelekhez, amelyekből aztán hasonlóan kedvezményes kamatok mellett vehetnének fel a válságba került Európai tagállamok. Ez a rendszer védené az eurózónát a spekulatív támadásoktól is, mondják.

Az Európai Központi Bank egyik igazgatótanácsi tagja viszont élesen bírálta az elgondolást. Az sértené az európai szabályokat, büntetné a takarékoskodó, és jutalmazná a költekező országokat. Egy ilyen alap fenntartása nagyon drága lenne - figyelmeztetett Jürgen Stark.

Közben Görögország után Portugália is szigorú költségvetési megszorításokat jelentett be államháztartási hiányának mérséklésére. A lisszaboni kormány a mostani közel 8,5 százalékról 2013-ra három százalék alá akarja tornászni a költségvetési hiányt azzal, hogy kevesebbet költ a közalkalmazottakra és az állami beruházásokra, és jobban megadóztatja a gazdagabbakat és a tőzsdei profitot.

Bár Portugália koránt sincs olyan rossz helyzetben, mint Görögország, tart a külföldi befektetők bizalmatlanságától, és ez a magyarázata a programnak. A portugál államadósság majd a GDP 90 százalékán tetőzik két év múlva, míg a görög az idén már eléri a GDP 125 százalékát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Mostanra biztossá vált, hogy az Egyesült Államok a hivatalos fegyverszállítmányok megindulása előtt adott Ukrajnának az ATACMS közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákból, az Egyesült Királyság pedig Paveway IV-es "okosbombákat" fog adni Kijevnek. Az orosz csapatok előretörése mindeközben rendületlenül tart, több falut is elfoglaltak egyetlen nap leforgása alatt. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×