A várható problémákra a francia elektromos hálózatokat működtető társaság vezérigazgatója már korábban figyelmeztetett, aggasztónak tartva, hogy a hideg időszak beköszöntésekor csak minden ötödik atomerőmű működik. Dominique Maillard a jobboldali Le Figaro napilapnak nyilatkozva nem zárta ki, hogy nagy hideg esetén akár az áramfogyasztás korlátozását is el kell majd rendelni, megelőzendő, hogy az ország egy része sötétbe boruljon.
A szakember aggodalmát az októberi események igazolták: a múlt hónapban ugyanis Franciaországnak 458 gigawattórányi áramot kellett a közvetlen szomszédjaitól beszereznie. "Egy olyan lépés, amire 1982 óta nem volt példa" - szörnyülködnek a szakértők.
A francia elektromos művek, az EDF vezetése szerint az áramtermelési probléma jelentős részét az idén túl sokat sztrájkoló szakszervezetek okozták. A sorozatos munkabeszüntetések miatt ugyanis csúsztak a tervezett karbantartási munkálatok és késett az erőművek üzemanyaggal, vagyis urániummal való feltöltése is.
Az ügy persze nem írható kizárólag a szakszervezetek számlájára: az elmúlt hónapokban ugyanis a gőzgenerátorok meghibásodása miatt több létesítményt le kellett állítani, és javításuk jelenleg is folyamatban van. Mindezek következtében az 58 atomerőműből álló francia park a szokásosnál csaknem kilenc százalékkal kevesebb áramot termelt. Az EDF vezetése ugyanakkor hangsúlyozza: a jelzett nehézségek mellett az idei időjárási viszonyok sem kedveztek az áramtermelésnek, a francia vízierőművek környékén hullott kevés eső miatt a létesítmények termelése idén közel húsz százalékkal volt alacsonyabb a szokásosnál.
Az elektromos műveknél mindenesetre drasztikus változások várhatók, hétfőn foglalja el funkcióját ugyanis a cég új elnök-vezérigazgatója, aki a vállalati struktúra átalakítására készül. Henri Proglio a Les Echos gazdasági napilapnak adott interjúban elfogadhatatlannak nevezte, hogy évek óta csúszik a harmadik generációs atomerőművek felépítése - melyből egy Franciaországban, egy pedig Finnországban készül -, és egyebek mellett a cégtől korábban függetlenné vált Areva nevű atomenergia csoport újraintegrálását is tervbe vette.