eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Karbantartás miatt csak minden ötödik atomerőmű működik Franciaországban

Huszonhét év után először szorult októberben áramimportra Franciaország. Az eset azért keltett megdöbbenést, mert az ország hagyományosan áramexportőrnek számít amiatt, hogy áramellátásának 75 százalékát atomerőművek biztosítják. Kiderült azonban, hogy az elmúlt hónapokban az 58 létesítményből mindössze 18 működött, a többi karbantartás alatt állt.

A várható problémákra a francia elektromos hálózatokat működtető társaság vezérigazgatója már korábban figyelmeztetett, aggasztónak tartva, hogy a hideg időszak beköszöntésekor csak minden ötödik atomerőmű működik. Dominique Maillard a jobboldali Le Figaro napilapnak nyilatkozva nem zárta ki, hogy nagy hideg esetén akár az áramfogyasztás korlátozását is el kell majd rendelni, megelőzendő, hogy az ország egy része sötétbe boruljon.

A szakember aggodalmát az októberi események igazolták: a múlt hónapban ugyanis Franciaországnak 458 gigawattórányi áramot kellett a közvetlen szomszédjaitól beszereznie. "Egy olyan lépés, amire 1982 óta nem volt példa" - szörnyülködnek a szakértők.

A francia elektromos művek, az EDF vezetése szerint az áramtermelési probléma jelentős részét az idén túl sokat sztrájkoló szakszervezetek okozták. A sorozatos munkabeszüntetések miatt ugyanis csúsztak a tervezett karbantartási munkálatok és késett az erőművek üzemanyaggal, vagyis urániummal való feltöltése is.

Az ügy persze nem írható kizárólag a szakszervezetek számlájára: az elmúlt hónapokban ugyanis a gőzgenerátorok meghibásodása miatt több létesítményt le kellett állítani, és javításuk jelenleg is folyamatban van. Mindezek következtében az 58 atomerőműből álló francia park a szokásosnál csaknem kilenc százalékkal kevesebb áramot termelt. Az EDF vezetése ugyanakkor hangsúlyozza: a jelzett nehézségek mellett az idei időjárási viszonyok sem kedveztek az áramtermelésnek, a francia vízierőművek környékén hullott kevés eső miatt a létesítmények termelése idén közel húsz százalékkal volt alacsonyabb a szokásosnál.

Az elektromos műveknél mindenesetre drasztikus változások várhatók, hétfőn foglalja el funkcióját ugyanis a cég új elnök-vezérigazgatója, aki a vállalati struktúra átalakítására készül. Henri Proglio a Les Echos gazdasági napilapnak adott interjúban elfogadhatatlannak nevezte, hogy évek óta csúszik a harmadik generációs atomerőművek felépítése - melyből egy Franciaországban, egy pedig Finnországban készül -, és egyebek mellett a cégtől korábban függetlenné vált Areva nevű atomenergia csoport újraintegrálását is tervbe vette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×