Az űrhajósok számos negatív hatást szenvednek el az űrben eltöltött idő alatt, melynek következtében hosszú regenerációt igényelnek a Földre történő visszatérésük után. Ezt sokáig a súlytalanság és a megnövekedett sugárterhelés kombinációjának tulajdonították, annak ellenére is, hogy a tünetek nem következnek egyik okból sem. Az immunrendszer zavarai, a gyulladások és a bőrkiütések is rendkívül gyakoriak az űrhajósok körében - írja a 24.hu az IFLScience cikkét idézve.
Dr. Rodolfo Salido és Nina Zhao, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem kutatói egy olyan csoportot vezettek, amely azt vizsgálta, mi lehet ezért a felelős. A csapat arra kérte az ISS-en tartózkodó asztronautákat, hogy annyi felületről vegyenek mintát, amennyiről csak tudnak, hogy megnézhessék, milyen mikrobák vannak ott jelen.
Végül 803 minta érkezett be, ami jelentősen meghaladja a korábbi rekordot. Ezeket aztán visszavitték a Földre és tanulmányozták.
Mint kiderült, a legtöbb organizmus az emberi bőrből származott, melyek közül a Staphylococcus nemzetség a leggyakoribb, de nem meglepő módon, az olyan modulok, ahol ételt készítettek vagy fogyasztottak, nagyobb változatosságot mutattak. A tisztítószerek túlhasználata miatt azonban a szárazföldi organizmusok szinte teljesen hiányoztak az ISS fedélzetéről. Az ökológiai változatosság tehát töredéke a földinek az ISS-en.
Azt egyelőre nehéz bizonyítani, hogy ennek közvetlen hatása lenne az immunrendszer gyengülésére, azonban a kutatók megjegyezték: a fejlett országokban tapasztalható krónikus gyulladásos betegségek növekedése is párhuzamba állítható a csökkent mikrobiális expozícióval. A kutatók szerint a terület kutatása a jövőbeli, hosszabb űrbéli utazások előtt jelentős tanulságokkal szolgálhat:
El kell kezdenünk gondolkodni azon, hogy milyen egyéb hasznos organizmusokat kell még küldenünk az űrhajósokkal, hogy segítsünk nekik olyan ökoszisztémákat kialakítani, amelyek fenntarthatóak és mindenki számára előnyösek lesznek - írja a tudományos lap nyomán a 24.hu.