A Moderna vezetője úgy nyilatkozott: aki ősszel vette fel harmadik oltását, az valószínűleg megfelelő védelemmel rendelkezik még télen is, ugyanakkor valószínűsíthető, hogy az emlékeztető adagok adta védelem ugyanúgy csökken a hónapok múlásával, ahogyan az az alapimmunizálásban felvett adagokkal megesett.
"Meglepne, ha a elkövetkező hetekben olyan adatokat kapnánk, melyek szerint az emlékeztető adagok nyújtotta immunvédelem hosszan kitart" - mondta Bancel.
Idén és később is lesz még emlékeztető oltás
A rendkívül fertőző omikron variáns hajtotta hullámból származó megbetegedések száma világszerte nő. Az Egyesült Államokban a hétnapos átlag alapján már több mint 574 ezer új esetet jelentenek naponta, derül ki a CNBC által elemzett, a Johns Hopkins Egyetemtől származó adatokból.
A Moderna vezérigazgatója elmondta, hogy a kormányok, köztük az Egyesült Királyság és Dél-Korea vezetése, már új adag vakcinákat rendelnek a felkészülés jegyében.
"Továbbra is úgy gondolom, hogy 2022 őszén és a továbbiakban is szükségünk lesz emlékeztető oltásokra" - mondta Bancel, hozzátéve, hogy az idősebbeknek vagy az alapbetegségben szenvedőknek még évekig szükségük lehet ezekre.
"Ez a vírus nem fog eltűnni. Együtt kell élnünk vele"
- mondta Bancel.
Drasztikusan csökken a harmadik adag hatékonysága is
A Moderna a múlt hónapban előzetes adatokat tett közzé, amelyek szerint már engedélyezett 50 mikrogrammos emlékeztető oltásuk 37-szeresére növelte az omikron általi megfertőződést akadályozó antitestek számát. A 100 mikrogrammos emlékeztető oltás 83-szorosára növelte ezt a számot.
Az emlékeztető oltások egyre fontosabb szerepet játszanak a vírus megfékezésére irányuló stratégiákban, mivel az alapimmunizálásból fakadó védelem csekély az omikronnal szemben:
20 héttel a második adag beadását követően mindössze 10 százalékos hatékonysággal védenek brit adatok szerint.
Egy amerikai tanulmány ugyanakkor azt igazolja, hogy két héttel a harmadik oltás után 75 százalékosra emelkedik a hatékonyság.
Négy hét elteltével ugyanakkor csökkenni kezd a hatékonyság: az ötödik és kilencedik hét közt 55-70, míg tíz hét elteltével 40-50 százalékos a hatékonyságuk.
Az omikron gyorsítja a járványt
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója már a múlt hónapban azt mondta a CNBC-nek, hogy az embereknek valószínűleg szükségük lesz egy negyedik adagra, az omikron virulenciája miatt a vártnál hamarabb is. Bancel ehhez annyit tett hozzá, hogy az omikron gyors terjedése
segíthet az endémiás fázisba való átlépésben,
de kiemelte: bármikor jöhet egy újabb véletlenszerű mutáció, amely kiszámíthatatlan következményekkel jár.