eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Jobban szeretnek minket macskáink, mint azt gondoltuk

Egy egyetemi kutatás eredménye szerint a macskák nagy részét igenis megnyugtatja gazdájuk közelsége.

Az ember közelségét természetes életterüknek tekintő kutyákkal ellentétben a macskák a közfelfogás szerint csak nagyon szelíd vadállatok, és csupán táplálékért és búvóhelyért cserébe viselik el, hogy ott legyünk mi is, ahol épp tartózkodnak - írja az Index és a Telegraph.

Az Oregoni Állami Egyetem kutatóinak eredménye látszólag ellentmond a közfelfogásnak: az ő értelmezésük szerint

a kutyák gazdájukhoz való ragaszkodásához hasonló kötődés fedezhető fel a macskáknál is.

A kísérlet során egy egyszerű teszttel mérték, hogy a gazda mennyire kelt biztonságérzetet a macskában. A gazdák és macskáik két percig voltak együtt egy ismeretlen helyiségben, majd a gazda magára hagyta az állatot két percre. Az eredmények szerint a macskák 65%-a kevésbé tűnt stresszeltnek, amikor gazdájuk visszatért a szobába. Emellett a visszatérést követően az állatok az idő egy részét a gazdákkal töltötték, nem csak a helyiséget derítették fel. Ez a biztonságos kötődés jeleként értékelhető.

A kísérletben résztvevő macskák egyharmada viszont a bizonytalan kötődés kategóriájába került,

mivel stresszeltségük nem csökkent akkor sem, mikor gazdájuk már visszatért a helyiségbe. Egy további kísérletből az is kiderült, hogy a macskák kötődését az sem befolyásolja, ha az ember igyekszik magához szoktatni az állatot: a kutatók egy hat hetes szocializációs tréning után is azt tapasztalták, hogy a macskák reakciója ugyanaz és stresszeltségük nem csökkent a gazda közelében sem.

A kutya- és macskaviselkedés kutatásában szaktekintélynek számító Daniel Mills szerint viszont a vizsgálat hibás. A Lincolni Egyetem biológusa ugyanis kiemelte:

a tesztet nem végezték el idegen emberrel is, így nem tudhatjuk, hogy a macskák reakciója a gazdájuknak szólt-e egyedül,

vagy esetleg minden emberre így reagáltak volna. Hiszen már nem egyszer bebizonyosodott, hogy az a viselkedés, amit a gazdák a macskáik kötődéseként értékelnek, valójában könnyebben magyarázható egy egyszerű önérdek-érvényesítő magatartásként.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×