eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Pixabay
Nyitókép: Pixabay

Új kutatás: megállíthatatlan a grönlandi jégtakaró olvadása

Az ohiói egyetem friss kutatása szerint gyorsabban olvad Grönland jege, mint ahogyan azt eddig gondolták. 2003 és 2013 között a sziget délnyugati régiójának olvadási üteme megnégyszereződött. Évente 280 gigatonna jég olvad el az egész szigeten.

Grönland térségének fokozott melegedése azért is különösen érdekes, mert az utóbbi tíz évben a Föld levegőjének hőmérséklete alig emelkedett – mondta az InfoRádiónak Mika János éghajlatkutató. Az Eszterházy Károly Egyetem tanára hozzátette: a déli félteken a globális felmelegedés hiányidőszaka mutatkozott.

A szakértő elmondta:

ha semmilyen klímaváltozás nem lenne, a grönlandi jég akkor is elolvadna 14 ezer év alatt, „ezt gyorsítjuk meg”. Egyes számítások szerint így 3 ezer év alatt ez bekövetkezhet.

– tette hozzá Mika János.

Mika János elmondta, hogy Grönland jege 7 méter tengerszintnek megfelelő vízet raktároz, már az is katasztrófával járna, ha csupán egy méterrel emelkedne a tenger szintje, hiszen a népesség fele él tengerparton. Ráadásul enélkül az olvadás nélkül is emelkedik a tengerszint a hőtágulás miatt, 1901-hez képest már most 20 centiméterrel magasabb.

Az ohiói egyetem kutatása szerint a jég olvadásának folyamata már visszafordíthatatlan. Mika János ehhez hozzáfűzte: nincs arra utaló jel, hogy ez a következő évtizedekben történik meg. Hozzátette: már a sziget teljes területén elindult az olvadás, pedig 18 millió éve borítja jég Grönland nagy részét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×