eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Mi legyen a cinegével a postaládában?

Mi legyen a cinegével a postaládában?

Mit tegyünk, ha egy reggel nem az újság, hanem egy cinegefészek és egy madár fogad bennünket a postaládában? Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője elmondta az InfoRádiónak, hogy mi ilyenkor a legjobb megoldás.

Előfordulhat, hogy ha ritkábban használjuk a postaládát, és egyszer kinyitjuk azt, akkor már ott van egy kész fészek tojásokkal. A széncinege ráadásul nagyon bátor teremtés: az esetek 80-90 százalékában a kotlómadár nem megy le a fészekről, hanem még ránk is sziszeg, hogy hagyjuk őt békén. Ilyenkor már nem nagyon lehet áthelyezni a fészket – mondta Orbán Zoltán.

„A cinegepár nem tudhatja, hogy a postaláda egy napi használati eszköz. A bedobott küldemény azonban

fizikailag sérülést okozhat a tojásoknak, a fiókáknak vagy a kotló madárnak”

- figyelmeztetett a szóvivő.

Elmondta, hogy ilyen helyzetben a mindennapok népi bölcsessége nagyon gyors megoldást talál:

egyszerűen felszerelnek az elfoglalt postaláda mellé egy alternatív levélgyűjtőt, a postaládára pedig írnak egy kis üzenetet,

amiben tájékoztatják a postást, hogy madarak költöztek a postaládába, ezért az ideiglenes postalásába dobja be a leveleket.

„Általában az a tapasztalatunk, hogy az emberek nagyon toleránsak a madarakkal, és az alternatív levélgyűjtőt választják” - mondta Orbán Zoltán.

Mi legyen a cinegével a postaládában?

A Magyar Madártani Egyesület szóvivője hozzátette, hogy az a cinege, amelyik sikeresen költött postaládában, vagy maga is abban nevelkedett, később szeretni fogja és keresi is az ilyen fészkelőhelyet. Vannak olyan helyek, ahol hosszú éveken keresztül költenek postaládákban cinegék.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×