eur:
407.2
usd:
358.81
bux:
92633.26
2025. április 25. péntek Márk

Sorra dőltek meg a rekordok

Az elmúlt hónap volt minden idők legmelegebb júniusa a Földön a globális feljegyzések 1880-as kezdete óta, 2016 júniusa a negyvenedik egymást követő június volt, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta a 20. századi átlagot - közölte az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal

A hivatal adatai szerint 1976 júniusában történt utoljára, hogy a globális föld- és tengerfelszíni hőmérséklet a 20. századi átlagnál alacsonyabb volt.

Ráadásul 2016 júniusa volt a 14. egymást követő hónap, amikor az átlaghőmérséklet magasabb volt a 20. századi átlagnál, és 2016 első hat hónapjában is az előző évinél magasabb átlaghőmérsékleteket mértek.

Júniusban a szárazföldi és tengerfelszíni átlaghőmérséklet 0,9 Celsius-fokkal haladta meg a 20. századi átlagot (15,5 Celsius-fok), és 0,2 Celsius-fokkal a 2015 júniusában mért hatodik havi hőmérsékleti rekordot.

A földfelszíni hőmérséklet júniusban 1,23 Celsius-fokkal volt magasabb a 20. század átlagánál (13,2 Celsius-fok), az óceánok felszínének hőmérséklete 0,77 Celsius-fokkal volt magasabb a 20. századi 16,3 Celsius-fokos átlaghőmérsékletnél.

Az átlagosnál jóval magasabb tengerfelszíni hőmérsékletet mértek a Csendes-óceán középső és délnyugati medencéjében, az Atlanti-óceán északnyugati és délnyugati térségében és az Indiai-óceán északkeleti medencéjében.

A 12 legmelegebb tengerfelszíni hőmérsékletet az elmúlt 12 hónapban jegyezték fel - olvasható a NOAA honlapján közzétett közleményben.

Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése júniusban 11,4 százalékkal volt kisebb az 1981-2010 közötti átlagnál, ami a legkisebb jégkiterjedés 1979 óta. Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése évtizedenként átlag 3,6 százalékkal zsugorodik.

Az antarktiszi tengeri jég 103,5 ezer négyzetkilométerrel volt kisebb az 1981-2010 közötti időszak átlagánál. a déli-sarki tengeri jég kiterjedése évtizedenként átlag 1,7 százalékkal zsugorodik a NOAA adatai szerint.

Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken

Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken

Donald Trump amerikai elnök elítélte az Oroszország által végrehajtott, Kijev elleni csütörtök reggeli rakétatámadást, és felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy tárgyaljon a békekötésről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy az oroszok a támadást egy észak-koreai ballisztikus rakétával követték el. A The Times értesülései szerint Nagy-Britannia várhatóan lemond arról a tervről, hogy több ezer katonát küldjön Ukrajna védelmére, mivel a kockázatokat túl magasnak ítélik. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 25. 04:00
×
×
×
×