eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Klímaszakértők, dologra!

A klímaszakértőknek haladéktalanul tanulmányozniuk kell a súlyos pakisztáni árvizekkel és a soha nem látott oroszországi kánikulával összefüggő légköri áramlatokat - vélte a héten az ENSZ egyik klímaszakértője és a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

Az idei nyáron rendkívül súlyos természeti katasztrófák történtek: Pakisztánban hetek óta kivételesen erős monszuneső tombol, Oroszországban a rendkívüli forróság hatalmas erdőtüzeket okozott, Kínában az özönvízszerű esőzést földcsuszamlások követték, Grönlandon kettévált az egyik óriás jéghegy.

A WMO szerint ezek az események még az egyes régiók szélsőséges éghajlati viszonyaihoz képest is rendkívülieknek számítanak. "Soha nem látott események sorozatáról van szó, amelyek intenzitásukat, időtartamukat és földrajzi kiterjedésüket tekintve meghaladják valamennyi korábbi ilyen eseményét".
"Ez sürgős kérdést vet fel az éghajlatkutatás számára: meg kell tudni, hogy kialakulóban van-e az úgynevezett >>blokkoló jelenségek<< hossza és gyakorisága" - fejtette ki közleményében a Meteorológiai Világszervezet.

A WMO és az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) klímakutató programjának igazgatója, Ghassem Asrar elmondta: a pakisztáni és oroszországi tragikus események a légköri áramlatok blokkoló jelenségeivel magyarázhatók. Ez utóbbiak, amelyek a nedvesség (eső), illetve a hőség megnövekedését idézhetik elő, egyre gyakoribbak és hosszabbak.

Asrar szerint az európai meteorológusok néhány héttel az érkezése előtt modelleztek egy blokkoló jelenséget. "Egyértelműen közölték az információt, és az be is következett" - mondta a kutató, aki szerint egyes pakisztáni és oroszországi jelenségek összefüggésben álltak egymással.

A blokkoló jelenségeket tehát ugyanúgy tanulmányozni kell, mint a csendes-óceáni El Niñót és La Niñát - tette hozzá.

Annál is fontosabb választ találni ezekre a jelenségekre, mert befolyással vannak az emberek életére és tulajdonára, mint ahogyan ezt a pakisztáni és a kínai példa is mutatja - mondta a szakértő.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×