Az őssejtekkel elméletileg az emberi szervezet bármely sejtje "pótolható", a tudósok ezért nagy reményeket fűznek a kutatásokhoz.
Az őssejteket eddig elsősorban emberi embriókból nyerték, ezt a módszert azonban nagyon sokan etikátlannak tartják, és élesen ellenzik.
Az embrionális őssejteket a kutatók képesek bármilyen emberi szövetté átalakítani, a folyamat azonban nagyon bonyolult és eddig csak korlátozott eredményeket hozott.
Az amerikai és a japán kutatók a Nature című folyóirat legújabb számában arról számoltak be, hogy az egerek kötőszöveteit képesek voltak "visszafordítani" embrionális állapotba, s ebből kiindulva kifejleszteni belőle másféle sejteket.
Három kutatócsoport - a cambridge-i Whitehead Institute, a Harvard Stemm Cell Institute és a Kiotói Egyetem munkatársai - egymástól függetlenül érték el ugyanazt az eredményt - ugyanolyan technikával.
A technikát egyébként még finomítani kell, hogy biztonságos legyen az emberek számára is. Az egérkísérleteknél ugyanis retrovírust használtak.