Az inzulinfüggő, más néven 1-es típusú cukorbetegség kezelésében forradalmian új eredményt értek el brazil és amerikai kutatók őssejt-terápiával: a vizsgálatban részt vevő 15 fiatal páciens szervezete képessé vált az inzulintermelésre. A hírt a Journal of the American Medical Association jelentette meg.
Azt már korábban is tudni lehetett, hogy az őssejt-terápia hatalmas lehetőségeket nyit olyan betegségek gyógyításában mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór. Brit kutatók novemberben arról számoltak be, hogy a módszerrel a szívrohamon átesett betegeknél lehetséges a károk helyreállítása.
Az 1-es típusú cukorbetegség leginkább gyermekeknél vagy fiatal felnőtteknél alakul ki. Tönkremennek a hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans-szigeteinek inzulint elválasztó béta-sejtjei, vagyis hiányzik ez a hormon a szervezetből.
A betegség általában nagyon gyorsan súlyosbodik és hosszú távon vaksághoz, veseelégtelenséghez, szívbetegséghez és stroke-hoz vezethet.
Az új módszerrel kezelt betegeknél a diagnózis felállításakor a béta-sejtek 60-80 százaléka tönkrement. A kezelés során a saját vérképző őssejtjeit juttatták vissza a páciensek szervezetébe.
Egy kivételével valamennyi beteg legalább egy ideig nem szorult inzulin-injekcióra, 11 pedig a terápia befejezte után három évvel sem. Két betegnek 12-20 hónapig még szüksége volt bizonyos mennyiségű inzulin bevitelére, de a napi injekciózásoktól ők is megmenekültek.
A londoni egyetemi klinikákon remények szerint egy éven belül megkezdődhetnek az új terápiával kapcsolatos kutatások, de szakértők szerint még legalább 5-8 évbe beletelik, mire a kezelés általánosan elterjedhet.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni