A ritmuszavar oka a szív elektromos rendszerében lévő hiba, amelynek hatására időnként 200-250-es percenkénti pulzusszám is kialakulhat, néha a betegek az eszméletüket is elvesztik - mondta az InfoRádiónak a Debreceni Egyetem Kardiológiai Központjának docense.
A beavatkozást végző Csanádi Zoltán hozzátette: ez a fajta betegség a népesség 4-5 százalékát érinti, Magyarországon pedig évente ezerkétszáz hasonló, katéteres beavatkozást végeznek el.
A módszer lényege, hogy a szívbe katétereket vezetnek, amelyekkel a szíven belül végeznek EKG-vizsgálatot, így meg tudják határozni azt a pontot a szívben, amelynek a roncsolásával a ritmuszavar végleg megszüntethető - magyarázta a szakértő.
Korábban csak gyógyszerrel kezelték
Amíg ez a lehetőség nem volt adott, addig az effajta betegséget csak gyógyszerrel lehetett kezelni, a készítmények azonban nem voltak elég hatékonyak - közölte Csanádi Zoltán.
Várandós kismamán Magyarországon most végeztek először ilyen beavatkozást. Erre azért volt szükség, mert a gyógyszer, amely az anya szívbetegségén segít, befolyásolná a magzati szívműködést.
Bonyolultabb, ha a páciens várandós
Az egyetemi docens elmondta: azért is volt bonyolult a mostani operáció, mert a terhesség megnöveli a trombózisra való hajlamot, így a végtagok, különösek az alsók ereibe katétereket vezetni az átlagosnál is rizikósabb. Éppen ezért ebben az esetben a kismama nyaki erein vezették a katétereket a szívbe.
A fiatalasszonynak ezentúl már nem kell aggódnia a szívritmuszavara miatt, és a korábbi tervekkel ellentétben arra sincs feltétlenül szükség, hogy gyermekét császármetszéssel hozza világra - tette hozzá Csanádi Zoltán.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni