eur:
410.32
usd:
390.9
bux:
79610.61
2024. november 25. hétfő Katalin

Nem létező betegségeket hoz létre a gyógyszeripar?

Gyógyszergyártó cégek módszeresen új és új betegségeket kreálnak, hogy növeljék gyógyszereladásaikat - állítja egy nemzetközi vezető orvosi szaklap különkiadása. A Public Library of Science Medicine című lapban megjelent tanulmányok szerint a gyógyszeripar nem létező betegségeket reklámoz és kisebb egészségügyi problémákból komoly betegségeket kreál a profit növelése érdekében.

"A betegség-reklámozás sok egészséges emberből csinál beteget, értékes forrásokat pazarol és akár egészségkárosodást is okozhat" - mondják a szaklap különkiadásának szerkesztői: David Henry, az ausztráliai Newcastle Egyetem professzora és Ray Moynihan ausztrál újságíró.

A különböző betegségekhez kapcsolódó felvilágosító kampányokat gyakran gyógyszergyártók finanszírozzák, és ezek így sokszor nem valódi tájékoztatóként, hanem inkább gyógyszerreklámként szolgálnak - írják a szerkesztők.

A szaklap tanulmányai részletesen foglalkoznak például a szexuális "problémákkal". Az egyik írás szerint a nők szexuális működési zavarait nagy mértékben eltúlozzák azért, hogy új gyógyszerpiacot teremtsenek. Az impotencia kezelésére szolgáló gyógyszereket, például a Viagrát, vagy a Cialis-t pedig teljesítménynövelő szerként is reklámozták teljesen egészséges férfiaknak.

Félénkségből fóbia

Az egyszerű félénkséget rutinszerűen szociális fóbiának, vagyis a társadalmi státusszal vagy viselkedéssel kapcsolatos stresszérzésnek állítják be és antidepresszánsokkal kezelik, míg olyan újonnan felfedezett rendellenességeket, mint amilyen a nyugtalan lábak szindróma elnevezésű alvászavar is, sokkal gyakoribbnak állítanak be, mint amilyen valójában.

Más, az élet természetes részeként jelentkező problémákat, például a klimaxot, egyre inkább betegségként kezelik. Önálló betegségként beszélnek sok olyan egyszerű rizikófaktorról is, mint a magas koleszterinszint, vagy a csontritkulás. Pedig ezek egyszerűen csak növelik egy betegség kialakulásának esélyét.

A Brit Gyógyszeripari Szövetség visszautasítja a vádakat, rámutatva arra, hogy Nagy-Britanniában komoly előírások szabályozzák a betegség-reklámot.

Richard Ley, a szövetség képviselője úgy véli: a tanulmányokban megfogalmazott kritika leginkább olyan országok cégeinek szól, mint az Egyesült Államok, ahol a gyógyszereket nyíltan reklámozhatják a betegeknek.

Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Befűtött a tőzsdéknek Trump legújabb húzása

Befűtött a tőzsdéknek Trump legújabb húzása

Többnyire emelkedéssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, Európában feljebb kerültek a vezető indexek, és az USA-ban is jó a hangulat, ezzel folytatódik az elmúlt hetekben tapasztalt emelkedés. A hangulatot támogatja, hogy Donald Trump a hedge fundos háttérrel rendelkező ismert befektetőt, Scott Bessentet tervezi pénzügyminiszternek kinevezni, amit a befektetők látszólag pozitívan értékelnek a piaci kilátások szempontjából. A hét fókuszában a német és amerikai gazdasági adatok, valamint az inflációs mutatók állnak, amelyek meghatározóak lehetnek a monetáris politikai döntések szempontjából. Magyar szempontból a Moody's pénteki hitelminősítői döntése lesz lényeges, a hétvégén pedig az OPEC-döntése vihet be mélyütést a piacoknak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×