A modern idők egyik legnagyobb vulkánkitörése rázta meg 1815. április 10-én az Indonéziához tartozó Sumbawa szigetét. A Tambora-hegy kitörése a sziget teljes civilizációját megsemmisítette.
Egy amerikai és indonéz tudósokból álló csapat most egy zsúpfedeles ház és a benne élők gyakorlatilag érintetlen maradványait tárta fel. A kutatók szerint ez csak a kezdet: valószínűleg a teljes 10 ezer fős város érintetlenül fekszik a lávaréteg alatt.
"Van rá esély, hogy Tambora legyen a kelet Pompejije, ami hatalmas kulturális érdeklődést váltana ki" - fogalmazott a Rhode Island Egyetem kutatója. "Az összes lakos, az otthonaik és a kultúrájuk úgy található meg, ahogy az az 1815-ös vulkánkitörés idején volt" - tette hozzá Haraldur Sigurdsson.
A Tambora hegy 1815 áprilisi kitörése a legnagyobb feljegyzett vulkánkitörés volt az emberiség történetében. Olyan hangos volt, hogy 1700 mérfölddel arrébb is lehetett hallani, a füst pedig 28 mérföld magasra lövelt.
A kitörés mintegy 10 ezer embert ölt meg azonnal, az elkövetkező hetekben pedig még 117 ezren vesztették életüket a járványoktól.
A természeti jelenség a bolygó klímájára is hatással volt. Olyan sok hamu került ugyanis a levegőbe, hogy az általános lehűlést okozott, olyannyira, hogy 1816-ot az emlékezet a "nyár nélküli évként" raktározta el.
Az amerikai Maine államban olyan hideg volt, hogy nyáron elfagyott a termés, Magyarországon pedig barna hó esett.