Németország azt tervezi, hogy meghosszabbítja a migráció megfékezése érdekében tavaly ősszel bevezetett ellenőrzéseket a keleti határán, és a 2024-es futball Európa-bajnokság idején valamennyi határszakaszára kiterjeszti azokat.
"Az illegális migrációs adatok csökkentek, de még mindig sok menedékkérelmet regisztrálunk. Ezért úgy gondolom, hogy ismét ki kell majd terjesztenünk az ellenőrzéseket " – mondta Nancy Faeser német belügyminiszter múlt héten az Euractiv beszámolója szerint.
Németország tavaly szeptember végén vezetett be szúrópróbaszerű ellenőrzéseket a Lengyelországgal és Csehországgal közös határain, míg az Ausztriával közös határán a 2015-ös migránsválság óta állandó ellenőrzések vannak. Ennek a lépésnek a hatására Németország keleti szomszédai is ellenőrzéseket vezettek be a Szlovákiával közös határaikon, hogy megállítsák a nagyrészt Szerbia felől Magyarországon át érkező menekülteket. Az intézkedéseket félévente értékelik, és azokat Brüsszelnek újra jóvá kell hagyni. A most hatályos ellenőrzések esetében a hat hónapos időszak március végén jár le.
Nancy Faeser beszélt arról is, hogy Németország valószínűleg szigorítja majd a nyári labdarúgó Európa-bajnokság idején is szigorítja a határellenőrzéseket. A tornát június 14. és július 14. között rendezik tíz német városban.
"A vendéglátó országok általában hajlamosak megvédeni magukat, ezért valószínűleg ellenőrzéseket fogunk bevezetni minden szomszédunkkal közös határunkon" – nyilatkozta.
Az Eb mérkőzéseire összesen 2,7 millió nézőt várnak, és további hétmillió szurkolóval számolnak a városok központjaiban kialakított közösségi zónákban a kivetítők előtt. Tervek szerint a résztvevő országokból is érkeznének rendőrök, akik segítenék a honfitársaik mozgását és biztosítását.
A biztonsági kérdésekkel az európai szövetség, az UEFA is alaposan foglalkozik. Aleksander Ceferin elnök már többször találkozott a német belügyminiszterrel, és a hátralévő hetekben is rendszeres lesz az egyeztetés.
„Fontos, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük a világpolitikai helyzet változásait és annak lehetséges hatásait. Szorosan együttműködünk a német kormánnyal, az európai rendőrségi és biztonsági hatóságokkal, valamint más érintett nemzetközi szervekkel, hogy elkerüljük az esetleges kockázatokat, és biztosítsuk a résztvevők és a nézők biztonságát” – fejtette ki egy korábbi interjúban az UEFA-elnök.
Ceferin szerint a jelenlegi „őrült időkben” a biztonság jelenti a legnagyobb aggodalmat. „Nem csak a stadionok miatt félek, sőt, biztos vagyok abban, hogy azok védettek lesznek, de gondolni kell a városokban tartózkodó szurkolókra is” – tette hozzá.
Az Eb biztonsági terveit már január közepén megvitatták, és Juliane Seifert belügyi államtitkár szerint nagy egyetértés fogadta a koncepciót. Hozzátette: a torna biztonsága a belügyminisztérium és a szövetségi kormány számára az egyik legfontosabb feladat. Szoros kapcsolatban állnak a tartományokkal és a biztonsági hatóságokkal, és megfelelőnek nevezte az előkészületeket.
Március végén dől el, hogy Izrael vagy Ukrajna is kijut-e az Eb-re – egy pótselejtezős ágon vannak, így csak az egyik válogatott lehet ott Németországban. Ezt követően a biztonság növelésének kérdése újra napirendre kerülhet.