eur:
412.93
usd:
390.99
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil
Az ausztrál SYPAQ cég papír drónja. Forrás: Twtter/NOËL
Nyitókép: Forrás: Twtter/NOËL

Hihetetlen drónt használnak az ukránok, a fő alapanyaga a kartonpapír – videó

A SYPAQ ausztrál vállalat zseniálisan egyszerű távirányítású kisrepülője nagyon komoly feladatokra képes.

Első hallásra talán meghökkentő, de nagyon is gyakorlatias megfontolások indokolják az ukrán hadsereg legújabb beszerzését. A SYPAQ ausztrál cég Corvo Precision Payload Delivery System (Corvo PPDS) drónjának az a különlegessége, hogy impregnált hullámpapírból és polisztirolhabból építik.

Ezeket az anyagot már jó ideje használják a repülőmodellezők. A kis drónt "lapra szerelve" szállítják és csak közvetlenül a felhasználás előtt kell összeállítani. Az egész nem nagyobb egy jókora pizzás doboznál, és egy palettára huszonnégy darab egységcsomag fér. Az olcsó és egyszerű gépecskét villanymotor hajtja és a fedélzetére felderítő elektronikát, de akár még egy kisebb bombát is lehet szerelni.

A kis csupaszárny 3-5 kilogramm hasznos terhet szállíthat,

hatótávolsága pedig 40-120 kilométer. Kétféleképpen lehet üzemeltetni: vagy távirányítással, vagy előre beprogramozott útvonalat repül végig. A felderítésen és a közvetlen csapásmérésen kívül arra is használható, hogy bármilyen kisebb csomagot, például egészségügyi felszerelést, vérplazmát, esetleg élelmet, vizet vigyen az első vonalakban harcolóknak, vagy egy bekerítésben lévő egység katonáinak.

A canberrai kormány több mint egymillió ausztrál dollárral (kb. 235 millió forinttal) támogatta a Corvo PPDS fejlesztését, ám az első katonai felhasználó mégis az ukrán hadsereg lett. Úgy tudni, hogy az ukránok már több mint hatvan bevetést repültek a "papírdrónokkal" és rendkívül elégedettek vele. A sikeren felbuzdulva most az ausztrál hadsereg is jelezte, hogy megvizsgálná a gép hadi használhatóságát.

Bár a Corvo PPDS valóban nagyon egyszerű kialakítású, de mégis sokkal kifinomultabb repülőszerkezet, mint a legtöbb házilagosan átalakított "civil" drón, amit az ukránok jelenleg is használnak. A kissé primitívnek tűnő ausztrál gépet ugyanis rendkívül fejlett számítógépes program irányítja, ráadásul kitűnően repül és sokkal kevésbé érzékeny a szélre, mint a legtöbb kvadrokopter drón.

A SYPAQ egyelőre nem árulja el a drón árát, ám sajtóinformációk szerint az nem lehet több pár ezer dollárnál. Persze ebből a legtöbbet a beépített felderítő elektronikáért és a táviránytó rendszerért kell fizetni, nem pedig a filléres anyagokból készülő gépecskéért.

Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×