eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja orosz hivatali partnerét, Vlagyimir Putyint Pekingben 2022. február 4-én. Putyin a 2022-es pekingi téli olimpia hivatalos megnyitójára érkezett a kínai fővárosba.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin

Újabb részletek a péntekre ígért kínai békekezdeményezésről

Mélységesen aggasztja Kínát az orosz–ukrán konfliktus kiszélesedésének veszélye. Ezt hangsúlyozta a közelmúltban kinevezett új kínai külügyminiszter pekingi beszédében. Csin Kang közvetve megerősítette elődjének a müncheni biztonsági konferencin elhangzott bejelentését arról, hogy a háború kitörésének évfordulóján kínai békekezdeményezés várható. Értesülések szerint ezt az államfő, Hszi Csin-ping terjeszti elő.

Rendkívüli sebességre kapcsolt a kínai diplomácia a február 24-i háborús évforduló közeledtével. A korábbi külügyminiszter, Vang Ji – akit ténylegesen Kína első számú diplomatájának tartanak – a kommunista párt külpolitikai vezetőjévé lépett elő, és ő képviselte országát Münchenben a világ legrangosabb nemzetközi biztonságpolitikai fórumán.

Vang Ji, aki München után Budapesten magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel tárgyalt, közben Moszkvába érkezett, ahol a ZDF német közszolgálati televízió szerint orosz kollégájával, Szergej Lavrovval egyeztet.

Ezzel egy időben Pekingben a január közepén kinevezett új külügyminiszter előzetesen bemutatta Kína globális biztonsági koncepcióját, amit hivatalosan az államfő, Hszi Csin-ping terjeszt elő. Csin Kang a többi között kifejtette, hogy Peking "mélységesen aggódik" az orosz–ukrán konfliktus esetleges kiszélesedése miatt, és közvetve óvott a további fegyverszállításoktól. Megnevezés nélkül bizonyos országokat arra szólított fel, hogy – mint fogalmazott –

ne öntsenek további olajat a tűzre,

ami elemzők szerint egyértelmű utalás az Ukrajnának történő fegyverszállításokra.

A külügyminiszter beszédét ismertető ARD német televízió ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy a kínai állami és pártvezetés az elmúlt időszakban az orosz állásponthoz hasonlóan az Egyesült Államokat és a NATO-t tette felelőssé a háborúért.

Münchenben ugyanakkor Antony Blinken amerikai külügyminiszter Kínát óvta attól, hogy fegyvereket szállítson Oroszországnak. Pekingi beszédében a külügyminiszter utalt a közelgő évfordulóra, és azt hangsúlyozta, hogy Kína továbbra is a béketárgyalásokat kívánja elősegíteni.

Nemzetközi sajtóértesülések szerint erre vonatkozóan

Hszi Csin-ping államfő az évforduló napján politikai megoldást célzó javaslatot fog előterjeszteni

Pekingi beszédében Csin Kang külügyminiszter elutasította, hogy Ukrajnát Tajvannal hasonlítsák össze. Korábban elhangzottak olyan vélemények, amelyek szerint Kína Ukrajna területi sérthetetlenségének hangoztatásával arra törekszik, hogy megerősítse igényét a Tajvani Köztársaságra.

A nemzetközi sajtóban eközben tovább folytatódnak a találgatások arról, hogy a beharangozott kínai békekezdeményezésnek milyen esélyei lehetnek. Az ARD által idézett elemzők szerint csekély az esélye annak, hogy a kezdeményezés sikeres lehet. Mindezt azzal magyarázzák, hogy Kína ugyan semleges szereplőnek tekinti magát, Oroszországgal ugyanakkor stratégiai partnerséget tart fenn, és nem ítélte el az Ukrajnában zajló, a nemzetközi jogot sértő háborút.

A kételyeket növelte, hogy eközben Moszkvában kezdett tárgyalásokat Vang Ji, a KKP külügyi bizottságának igazgatója. A Kínával foglalkozó berlini székhelyű nemzetközi Mercator Intézet szakértője, Mikko Houtari a látogatást annak egyértelmű jeleként értékelte, hogy Kína Oroszország oldalán áll. A szakértő szerint semmiképp nem várható, hogy Peking Oroszországot bíráló álláspontra helyezkedik.

A két ország közötti kapcsolatok mind Peking, mind Moszkva számára kulcsfontosságúak, azokat egy közös világkép és mindenekelőtt az Egyesült Államokkal való szembenállás jellemzi – fogalmazott a szakértő.

Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

A home office miatti alacsony kihasználtság, a megemelkedett finanszírozási költségek és a gazdasági növekedés visszafogottsága válságba taszította a kereskedelmi ingatlanok, köztük az irodák piacát a fejlett országokban. Különösen az USA-ban és Németországban pánikolt be emiatt a részvénypiac, elég a New York Community Bank és a Pfandbriefbank zuhanására gondolni, amelyeknek nagy a hitelkitettségük ezen a területen. De mi a helyzet Magyarországon? Aggódhatunk mi is a kereskedelmi ingatlanokra felvett projekthitelek miatt? Az MNB ezen a héten közzétett Kereskedelmiingatlan-piaci jelentésének a megállapításait foglaljuk most össze erről, további információkért pedig érdemes eljönni a Portfolio május 14-ei Hitelezés 2024 konferenciájára, amelyen a piaci szereplők is értékelik a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×