eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 29. vasárnap Tamara, Tamás
Concept de la prison et de la privation de liberté avec la lumière du jour qui éclaire l’intérieur d’une cellule au travers des barreaux de la fenêtre.
Nyitókép: Pict Rider/Getty Images

Bebörtönzött fehérorosz aktivistáé az egyik Nobel-békedíj - reagálásokkal

A másik egy orosz, a harmadik egy ukrán szervezeté.

Alesz Bjaljacki bebörtönzött fehérorosz aktivista, az emberi jogokat védő Memorial orosz szervezet és az ukrán Polgári Szabadságjogok Központja kapja idén a Nobel-békedíjat - jelentette be péntek délelőtt a kitüntetést odaítélő testület Oslóban.

A Norvég Nobel-bizottság indoklása szerint a díjazottak a civil társadalmat képviselik hazájukban, és évek óta kiállnak azért, hogy az emberek szabadon bírálhassák a hatalomban lévőket és az állampolgárok alapjogai érvényesülhessenek.

"Kiváló munkával dokumentáltak háborús bűnöket, az emberi jogok megsértését és a hatalommal való visszaélést.

Együtt azt demonstrálják, milyen fontos a civil társadalom a béke és a demokrácia szempontjából" - tudatta közleményében az oslói testület.

Az erős civil társadalom a leghatékonyabb eszköz a háborúval és az önkényuralmi rendszerekkel szemben

Ezt már a Nobel-békedíjat odaítélő bizottság elnöke hangoztatta. Berit Reiss-Andersen a díj átadásakor azt mondta:

"Ez egyúttal egy üzenet is, hogy a háborúnak véget kell érnie"

A Memorial orosz jogvédő társaság jelezte: a kitüntetés arra bátorítja őket, hogy a szervezet oroszországi felszámolása ellenére más helyszínen folytassák az elkezdett munkát.

Az egyik társalapító, a 80 éves Szvetlana Gannuskina szerint a díj hatalmas elismerés mindazoknak azoknak, akik Oroszországban nem támogatják az ukrajnai háborút.

Ugyanakkor Fehéroroszország elítélte a Nobel-bizottság döntését. Minszk szerint a Nobel-békedíj odaítélésének folyamata annyira átpolitizálttá vált az elmúlt években, hogy az alapító Alfred Nobel "már forogni sem tud a sírjában" - írta a Twitteren Anatolij Glaz külügyi szóvivő.

Viszont Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezető gratulált Alesz Bjaljackinak a díjhoz, és a fehéroroszok büszkeségének nevezte az aktivistát.

A Polgári Szabadságjogok Központja is örömmel fogadta a kitüntetést. A szervezet szóvivője, Anna Trucsova elmondta: a díj tevékenységük tekintélyes elismerése.

A központot vezető Olekszandra Matvijcsuk eközben a Facebookon azt írta: szükség lenne egy nemzetközi törvényszékre, amely felelősségre vonhatná Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt, illetve más háborús bűnösöket.

Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője hangsúlyozta: "napjainkban az ukrán nép a béke legfőbb letéteményese", egy olyan világé, "amelyben agresszió nélkül élhetünk".

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója bírálta, hogy az ukránoknak fehéroroszokkal és oroszokkal kell osztozniuk a Nobel-békedíjon. Podoljak emlékeztetett rá, hogy Fehéroroszország és Oroszország együtt vett részt Ukrajna lerohanásában

Címlapról ajánljuk
Szigethy Gábor: abból nem születik új ország, ha valamit tagadunk

Szigethy Gábor: abból nem születik új ország, ha valamit tagadunk

1981 és 1989 között jelent meg Szigethy Gábor népszerű könyvsorozata, a Gondolkodó magyarok. Olyan írásokat válogatott bele nemzeti nagyjainktól, írástudóinktól, melyek szerzőik saját életének és egyben a nemzet életének sorsfordító helyzeteit, válaszútjait, kérdéseit tudatosították - Szent Istvántól Babits Mihályig. A szerző a megjelent 56 kötet mindegyikéhez megvilágító erejű bevezető esszét írt, és három és fél évtized távlatából újraközölte azokat a júniusban megjelent Ezeréves utazásom című kötetében.
VIDEÓ
Elképesztő áramárak alakultak ki Magyarországon a 2024-ben, és lehet, hogy ez csak ízelítő volt

Elképesztő áramárak alakultak ki Magyarországon a 2024-ben, és lehet, hogy ez csak ízelítő volt

Három rendkívül érdekes árampiaci jelenség is megütötte a magyar közvélemény ingerküszöbét idén, amelyek akár még évekig is velünk maradhatnak, sőt akár durvulhatnak is, egyúttal pedig a megfizethetőség és a versenyképes ipari termelés kérdéseit folyamatosan az előtérben tarthatják. Mindez amellett is igaz, hogy a naperőművek terjedése idén is nagyon gyors volt idehaza, ami egyrészt örvendetes a zöld energia egyre nagyobb súlya miatt, de részben éppen ebből adódnak a rendszerszintű kihívások is. Az biztos, hogy a 2025-ös év is rendkívül izgalmas lesz árampiaci fronton, amelynek néhány vetülete már előre látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×