eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Olaf Scholz, német pénzügyminiszter integet az SPD rendkívüli online kongresszusán Berlinben 2021. május 9-én, miután pártja őt jelölte kancellárnak a szeptemberi szövetségi parlamenti választáson.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Clemens Bilan

Újranyitják a német határt, elfogyott a munkaerő

Egyre nagyobb gondot okoz Németországban a szakemberhiány. A munkaügyi miniszter külföldről szeretné a hiányt pótolni. Hubertus Heil éppen ezért a német bevándorlási törvény korszerűsítését tervezi.

A miniszter szerint a törvény reformja már régóta esedékes. A cél mindenekelőtt a szükséges képzett munkaerő biztosítása.

"Nem engedhetjük meg, hogy a szakemberek hiánya a tartós növekedés fékje legyen" – fogalmazott a szociáldemokrata politikus. Éppen ezért szükség van képzett külföldi szakemberekre – tette hozzá.

A szociáldemokratákból, a Zöldek Párjából és a szabad demokrata FDP-ből álló kormánykoalíció tavaly decemberi hivatalba lépését követően kilátásba helyezte a bevándorlással kapcsolatos jogok kiszélesítését. Az előkészületeket júliusban kezdték. A tervezett reform előzetes sarokköveit a munkaügyi miniszter párttársával, Nancy Faeser belügyminiszterrel együtt dolgozta ki.

Mindketten hangsúlyozták, hogy

a munkaerőpiacot meg kell nyitni a külföldi munkaerő előtt.

Ez arra az esetre is érvényes, ha a szóban forgó személy nem rendelkezik Németországban elismert végzettséggel. Ez annak a német munkaadónak a segítségével orvosolható, amelyikkel az adott munkavállaló a munkaszerződést megköti. A beutazás ily módon abban az esetben is engedélyezett, ha az illető igazolja külföldön szerzett szakmai tapasztalatait. A németországi elismeréssel kapcsolatos eljárás a beutazás után és a munkával párhozamosan zajlana.

Élesen bírálta a külföldiek beutazásával kapcsolatos hatóságokat a német kézműipari szövetség elnöke. Hans Peter Wollseifer szerint szerint az illetékes hatóságok inkább beutazást elhárító hatóságként viselkednek. A szövetség elnöke

hiányolta az általa szükségesnek tartott pozitív befogadási kultúrát (Willkommenskultur).

Úgy ítélte meg, hogy ez a szellem ma számos hivatal esetében hiányzik. A kézműipari ágazat jelentős mértékben ráutalt a külföldi szakemberekre - tette hozzá.

A Willkommenskultur a 2015-16-os menekültválság idején elterjedt, elsősorban az akkori kancellár, Angela Merkel nevéhez fűzött pozitív befogadási kultúrát jelentette.

A szövetség elnöke szerint évekig eltarthat, míg a balkáni térség felől ékezők Németországban vízumot kaphatnak, de éppen ezekre az emberekre lenne égetően szükség, mindenekelőtt az építőipar területén.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×