eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott, videófelvételről készült kép az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőmű egyik tárolójáról a délkelet-ukrajnai Enerhodarban 2022. augusztus 7-én. A támadás során egy kiégett fűtőcsövek tárolására szolgáló raktárt ért találat, valamint radioaktivitás mérésére szolgáló szenzorok sérültek meg. Az orosz és az ukrán erők egymást vádolják a zaporizzsjai atomerőmű lövetésével.
Nyitókép: MTI/EPA//Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

Zaporizzsjában már készülnek az evakuálásra

Az ukránok szerint az atomerőmű állapota a kritikushoz közelít, ezért gyakorlatokon próbálják el, mit kell tenni, ha radioaktív szennyeződés miatt szükség lesz az erőmű kiürítésére.

1986, Csernobil: az évszám és a helyszín minden ember fejében egyet jelent az atomkatasztrófával. Ukrajnában ez volt az utolsó olyan eset, amelyben egy nukleáris létesítmény balesete miatt radioaktív szennyeződés szabadult el. Zaporizzsjában, Európa legnagyobb atomerőművében most attól tartanak, a következő esemény is közel lehet.

Az oroszok márciusban foglalták el az erőművet, azóta többször is felszólították őket arra, hogy adják vissza a terület irányítását az ukránoknak a veszélyek miatt. Az atomerőműben dolgozók közül volt, aki azt mondta a BBC-nek, hogy fegyvert fognak rá munka közben. Az elmúlt két hétben folyamatosak a bombázások az erőmű térségében, amiért a két fél egymást hibáztatja. Legutóbb a NATO szólította fel arra Moszkvát, hogy engedjék be az ENSZ megfigyelőit az atomerőműbe – számol be a BBC.

Egyes hivatalos személyek szerint elképzelhető, hogy

az atomerőmű áramellátását lekapcsolják annak érdekében, hogy az elektromos áramot a Krím térségébe irányítsák át.

"Lehetetlen garantálni az atomerőmű biztonságát, amíg az orosz megszálló erők ott vannak. Ezt az aggodalmat mindenkinek meg kell értenie" – mondta Denisz Monasztirszkij, Ukrajna belügyminisztere.

Az erőművet üzemeltető Enerhoatom korábbi közlése szerint bár Zaporizzsját továbbra is ukrán technikusok üzemeltetik, mintegy

500 orosz katona tartózkodik az atomerőműben,

kvázi katonai bázisként üzemel, mely egyben pajzs is, mivel az ukránok nem fogják lőni. Az erőmű dolgozói a legkülönbözőbb atrocitásoknak vannak kitéve az ukrán beszámolók szent. Az ukrán fél szerint az oroszok a felelősek az elmúlt napok bombázásaiért, míg az oroszok az ukránokat vádolják ezzel.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×