eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Natalia Gavrilita moldáv miniszterelnök asszonnyal tárgyal Kisinyovban.Szijjártó Péter/Facebook
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

Két témája volt Orbán Viktornak a moldovai miniszterelnökkel

Az egyik Ukrajna szomszédságából adódik, a másik a reménybeli uniós tagságból.

Az ukrajnai háborúról és Moldova európai integrációjáról tárgyalt telefonon Orbán Viktor miniszterelnök moldovai hivatali partnerével, Natalia Gavrilitával - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár csütörtökön.

A megbeszélésen áttekintették az ukrajnai helyzetet, különös tekintettel a menekültválságra; mivel mindkét ország Ukrajna szomszédja, a háború elől menekülők százezreinek nyújt segítséget Moldova és Magyarország is.

Orbán Viktor pozitívan fogadta a moldovai kormány tervét, hogy az ország megkaphassa az európai uniós tagjelölti státuszt. Magyarország támogatni fogja Moldova EU-integrációját, végig a tagsághoz vezető folyamat során - tájékoztatott a megbeszélésről a sajtófőnök.

Hozzátette: Natalia Gavrilita és Orbán Viktor tárgyalásukon méltatták a két ország történelmi kapcsolatait, és támogatták a kétoldalú gazdasági és képzési együttműködés további erősítését.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×