eur:
392.92
usd:
366.44
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Nyitókép: Pixabay

Német gazdasági szakértők: az importvám hatékonyabb lenne a szankcióknál

Az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók csak hosszabb távon érik el a teljes és egyben kívánt hatást. Több tekintélyes német gazdasági szakértő azon a véleményen van, hogy hogy az orosz energiaimportra kivetett vámok a szankcióknál hatékonyabb reagálást jelentenének az Ukrajna ellen indított orosz háborúra.

A müncheni központú Ifo gazdaságkutató Intézet szakértői szerint az Oroszországból származó energiaimportra kivetett behozatali vámok hatékonyabb szankciós intézkedést jelentenének az orosz gazdasággal szemben, mind az embargó.

Az intézet és a Frankfurter Allgemenie Zeitung című német újság felméréséből kitűnt: a megkérdezett szakértők 70 százaléka úgy vélte, hogy a vámok révén minimálisra lehet csökkenteni az Oroszországnak történő kifizetéseket. Ugyanakkor az európai energiaellátás biztonságára való hatásokat alacsonyabb szinten lehetne tartani.

A megkérdezett szakértők mintegy negyede ugyanakkor egy sor problémára is figyelmeztetett. Így egyebek között arra, hogy az uniós vámok a fogyasztói árak növekedéséhez vezetnének, az importőrök ugyanis megkísérelnék, hogy a magasabb ráfordításokat a fogyasztókra terheljék.

Figyelmeztettek arra is, hogy Oroszország a földgáz esetében erősebb tárgyalási pozícióval rendelkezik, mind az olaj vagy a szén esetében. Azaz a földgázt illetően az importőrök játéktere az árat illetően korlátozottabb. Abban viszont a szakértők messzemenően egyetértettek, hogy

a klasszikus szankciók csak közép-, illetve hosszú távon hatnak.

Megfogalmazásuk szerint a nyugati országok átfogó gazdasági szankciói ugyan hatásosak, de többnyire csak jelentősnek számító időbeli eltolódással.

Alexander Libman, a berlini Kelet-Európa Intézet szakértője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a szankciók nem olyan eszközt jelentenek, amelyekkel rövid távon gazdasági hatások érhetők el. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kezdeti időszakban csekély hatással vannak Oroszország Ukrajna elleni háborújának menetére, illetve az orosz cselekvőképességre.

Libman ebből kiindulva azzal számol, hogy a közelmúltban elhatározott uniós olajembargó az árakra való hatása miatt rövid távon többletbevételeket eredményez Oroszország számára. A szakértő szerint az embargó tartósan csak a jövő évben hathat ki az orosz bevételekre, illetve az orosz olajkitermelésre.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

A Politico értesülései szerint az Egyesült Államok pénteken egy 6 milliárd dolláros fegyvercsomagot jelenthet be Ukrajnának a nemrég elfogadott 60,8 milliárd dolláros keretből. A csomag tartalmaz majd Patriot légvédelmi rakétákat, tüzérségi lőszert, drónokat, drón elleni fegyvereket, illetve levegő-levegő rakétákat vadászgépekhez. Az AP két amerikai forrásra hivatkozva arról ír, hogy az ukránok hátrébb vonták a frontvonalról az amerikai Abrams tankokat, mivel az orosz drónok könnyen észreveszik és megtámadják őket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×