eur:
407.88
usd:
386.92
bux:
0
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Pixabay

Kiderült, hol lehet a legjobb átvészelni egy földi apokalipszist

Kutatók szerint az emberi civilizáció közel áll az összeomláshoz az erősen összekapcsolt és energiaigényes társadalom, valamint az általa okozott környezeti károk miatt. Megkeresték, melyik országokban a legnagyobb a túlélés esélye, ha a civilizáció ma ismert formájának vége szakad.

Új-Zéland, Izland, az Egyesült Királyság, Tasmania és Írország jelentheti a legbiztosabb menedéket a társadalom esetleges összeomlása esetén, melyet gazdasági válság, a klímaváltozás, a természet pusztulása, egy a koronavírushoz hasonló vagy annál rosszabb járvány, vagy mindezek keveréke okozhat – írja a The Guardian.

A kutatók rangsorukat a következő szempontok vizsgálatát követően állították össze:

  • mely országok képesek megtermelni a lakosságuknak szükséges mennyiségű élelmiszert
  • kik tudják megvédeni határaikat a tömeges migrációval szemben
  • hol képesek fenntartani az alapvető infrastruktúrát és gyártást akkor is, ha magukra maradnak

Rugalmasabb gazdaság kell

A kutatók szerint tanulmányuk rávilágított azokra a tényezőkre, amelyeken a nemzeteknek javítaniuk kell az ellenállóképesség növelésének érdekében. A gazdasági hatékonyságot előtérbe helyező, globalizált társadalom károsította a rugalmasságot, az élelmiszeriparban és más létfontosságú ágazatokban pedig tartalékkapacitásokra van szükség.

Aled Jones, az angliai Anglia Ruskin Egyetem Globális Fenntarthatósági Intézetének munkatársa azt mondja, nem lepte meg őket Új-Zéland elsősége: a milliárdosok már most föld alatti bunkereket vásárolnak, hogy egy esetleges apokalipszis esetén ott leljenek menedékre.

A szigetek ideálisak

"Arra jutottunk, a túlélésre legalkalmasabb helyeknek meg kell tudni védeni határaikat, az éghajlatnak pedig mérsékeltnek kell lennie.

Így utólag már elég könnyen érthető, hogy a nagy szigetek, amelyeken összetett társadalmak élnek, miért kerültek fel a listára.

Így is meglepődtünk, hogy az Egyesült Királyság nagyon előkelő helyen végzett. Sűrűn lakott, hagyományosan kiszervezte a gyártást, nem a leggyorsabb a megújuló technológiák alkalmazásában, és jelenleg felerészben termeli meg saját élelmiszereit. De megvan benne a potenciál, hogy ellenálljon a sokkhatásoknak" – mondta.

Tudunk gyorsan dönteni

A geotermikus és vízenergia, a mezőgazdasági művelésbe vont területek nagy kiterjedése és az alacsony népsűrűség miatt Új-Zéland rendelkezik a legnagyobb potenciállal a túlélésre.

Jones azt is elmondta, hogy

az elmúlt években nagyobb globális élelmiszer-kiesés, pénzügyi válság és világjárvány is történt, szerencsénk volt, hogy nem egyszerre következett be mindez.

A koronavírus-világjárvány véleménye szerint megmutatta, hogy a kormányok szükség esetén gyorsan tudnak cselekedni.

"Érdekes, hogy milyen gyorsan le tudjuk zárni a határokat. Fontos azonban egyre hatékonyabb gazdaság helyett a tartalékkapacitásra való törekvés" – tett hozzá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Donald Trump amerikai kabinetjének egyharmada már összeállt. A jelöltekről a szenátus dönt majd, bár mindkét házban a republikánusok vannak többségben, néhány jelöltnél nagy vitákra lehet számítani – erről beszélt az InfoRádióban Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő.

Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

A majomhimlő ellen az oltás a leghatékonyabb védekezés – hangsúlyozta Rusvai Miklós, miután Európai Unió és tagállamai közölték, hogy 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×