eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Az első négy Leopard 2A4HU típusú harckocsi egyike (balról) egy korábbi T72-es harckocsi mellett az ünnepélyes átadás keretében tartott bemutatón a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájában 2020. július 24-én. Szeptembertől év végéig havonta két Leopard érkezik Tatára a Krauss-Maffei Wegmann (KMW) harcjárműgyártótól, így 12 ilyen járművel rendelkezik majd a honvédség. Az új páncélosok a 40 éve rendszerben lévő orosz T-72-eseket váltják le.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Saját gyártmány vagy import? A szakértő szerint ez a hadiipar egymillió forintos kérdése

Kiss-Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint még az Egyesült Államok sem képes teljes körűen saját maga legyártani a saját védelmi kapacitását.

Több mint háromszáz fajta új járművet szerez be a honvédség. Ezekre szükség van, ugyanis a magyar hadsereg felszerelése elavult a környező országokéhoz képest.

Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára az InfoRádióban elmondta, érkezik még négy gyalogsági jármű - nem harcászati - Törökországból, amelyet követően Kaposváron összeszerelés következik, hogy aztán az eszközöket felderítésre használhassa a hadsereg - adott esetben a missziók alkalmával, hiszen az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy nagyon sok aknával támadják a békefenntartásban résztvevő személyeket.

A jármű gumikerekű, négykerék-meghajtású.

A beszerzést szerinte nem is csak a NATO-kötelezettség indokolja, hanem az ország véderőnövelésének szükségessége is.

"Két legyet ütünk egy csapásra.

Biztosítja a honvédség átfegyverzését, összhangban a NATO elvárásaival" - ecsetelte.

Közben persze vannak nemzeti sajátságok is, így figyelembe veszik azt is, hogy az adott hadseregnek éppen mire van szüksége, így a NATO is szem előtt tartja, hogy például Belgiumnak, Albániának és Magyarországnak nem ugyanaz kell.

"Egymillió forintos kérdésnek" tartja, hogy saját technikát fejleszteni és gyártani drágább-e vagy egy jól működő csomagot megvásárolni. Nagyobb hadiipari országoknak nyilván érdemes már magának gyártani, de teljes körű fejlesztésre még a nagy országok, így például az Egyesült Államok sem képes.

Az összhangot a NATO-ban szabványok biztosítják, így nem fordulhat elő, hogy egy cseh és egy magyar katona eltérő rádiótechnika miatt nem érti meg egymást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 22. 19:06
×
×
×
×