A koronavírus-fertőzöttséget kevesebb mint egy másodperc alatt kimutató nyálteszt klinikai vizsgálatát végzik Izrael legnagyobb egészségügyi központjában. A pácienseknek sós oldattal kell öblögetniük, majd beleköpniük egy fiolába. A mintát ezután egy apró eszközzel megvilágítják, és a reakció alapján meg lehet mondani, hogy a szervezetben jelen van-e a vírus vagy nem. A szakemberek szerint a gépi tanulás révén a fejlesztés idővel egyre pontosabb lesz.
A vizsgálatot vezető Eli Schwartz, a Sheba Egyészségügyi Központ munkatársa szerint az új nyálteszt használata egyszerűbb, mint a PCR-teszté.
"Eddig nagyon ígéretesek eredményeket produkál ez az új módszer, amely jóval kényelmesebb és olcsóbb", mint a többi
- jegyezte meg a szakember. Egy több száz páciens bevonásával végzett előzetes klinika vizsgálaton a mesterséges intelligencia alapú eszköz 95 százalékos sikerrátával mutatta ki a vírus jelenlétét a szervezetben.
A Tel-Aviv szomszédságában lévő központ az eszköz fejlesztőjével, a Newsight Imaging nevű izraeli céggel együttműködve készül piacra dobni a tesztet. A vállalat szerint a fejlesztés már hatósági jóváhagyásra vár. Egy teszt kevesebb mint negyed dollárba (70 forint) kerül, és várhatóan maga az eszköz sem lesz több 200 dollárnál.