eur:
415.65
usd:
402.55
bux:
80963.39
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
Evo Morales hivatalban levő bolíviai elnök támogatói tiltakoznak a Morales újraválasztását ellenző tüntetések miatt La Pazban 2019. október 30-án. Moralest, a Mozgalom a Szocializmusért párt vezetőjét az október 20-i bolíviai elnök- és parlamenti választásokon újraválasztották. Az ellenzék azonban választási csalást emleget, és nem ismeri el az elnökválasztás eredményét.
Nyitókép: MTI/EPA-EFE/Martin Alipaz

Tévészékház-foglalás Bolíviában: az elnök belement az új választásba

Gyökeres fordulat történt a dél-amerikai államban a hétvégén történtek hatására.

A választások megismétlését és új választási bizottság felállítását jelentette be vasárnap Evo Morales bolíviai államfő nem sokkal az után, hogy kormányellenes tüntetők elfoglalták két állami médium épületét Bolíviában, és munkahelyük elhagyására kényszerítették az alkalmazottakat.

A döntést Morales az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) szintén vasárnap közzétett közleményével indokolta, amely szerint

az október 20-i elnökválasztáson "nyilvánvaló szabálytalanságok" történtek.

A dél-amerikai országban három hete zajlanak tüntetések és összecsapások, ellenzéki csoportok szerint Morales csalással nyerte meg az elnökválasztást, és ezért a lemondását követelik.

A Morales-ellenes tüntetők a hét végén megszállták a Bolivia TV és a Radio Patria Nueva közös épületét is.

"Megfenyegettek, majd erőszakosan kizavartak bennünket az épület elé" - mondta Ivan Maldonado, a Patria Nueva rádió igazgatója. Az AFP francia hírügynökség szerint a tüntetők mintegy 300-an voltak, az épületből kiűzött alkalmazottak pedig néhány tucatnyian. Mindkét médium csak zenét játszik azóta.

Az elnök szombaton elítélte a rádió- és tévészékház megszállóit. "Azt mondják, a demokráciát védik, de úgy viselkednek, mint egy diktatúrában" - jelentette ki a Twitteren.

Az államfő szombat esti sajtóértekezletén arra kérte a négy legnagyobb politikai pártot, hogy kötetlenül tárgyaljanak az ország megbékítéséről. A tárgyalásokra meghívta Ferenc pápát és több nemzetközi jogvédő szervezetet is.

Carlos Mesa, a legnagyobb ellenzéki párt vezetője azonban visszautasította a meghívást.

"Nincs miről tárgyalnunk Evo Moralesszel, mert elvesztette minden realitásérzékét"

- mondta.

Elemzők szerint egy új veszély Morales hatalmára nézve a rendőrség megosztottsága. Sok rendőr az ellenzékiekkel szimpatizál. Követelik munkakörülményeik javítását, a rendőrfőkapitány lemondását, és azt, hogy a kormány ne használja őket politikai célokra. Már pénteken fellázadtak készenléti rendőrök három városban. Szombaton az elnöki palotánál posztoló rendőrök szabotálták a szolgálatot, elhagyták őrhelyüket. Csak a hadsereg elnöki gárdája maradt az épületben.

Címlapról ajánljuk
Zenei szakíró Azahriahék ideiglenes visszavonulásáról: a rocknroll életérzést felváltotta a tudatos karrierépítés

Zenei szakíró Azahriahék ideiglenes visszavonulásáról: a rock'n'roll életérzést felváltotta a tudatos karrierépítés

A híres énekesek, zenészek átmeneti eltűnése sokszor inkább tudatos marketingdöntés, ez történt Elvis Presley esetében is, amikor bevonult katonának – mondta az InfoRádióban Németh Róbert. A HVG munkatársa szerint Krúbi, Azahriah és mások bejelentése annak is a bizonyítéka, hogy a fiatal zenészek már egy új gondolkodású nemzedéket alkotnak.

Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa

Újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régió ellen az ukrán hadsereg. Arról, hogy ennek az offenzívának a közelgő amerikai elnökváltás fényében mekkora jelentősége van, az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×