eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ultraortodox zsidó férfiak nézik, amint Jiszráél Hager rabbi (k) leadja szavazatát az előrehozott izraeli parlamenti választáson Bnei Brakban 2019. szeptember 17-én. Az áprilisi választást azért kell megismételni, mert Benjámin Netanjahu nem tudta felállítani új kabinetjét a kitűzött határidőig.
Nyitókép: MTI/AP/Oded Balilty

Irgalmatlanul szoros a verseny az izraeli választáson 91 százalékos feldolgozottságnál

32-31-re áll a két legnagyobb párt a megszerezhető parlamenti székek számát tekintve, 91 százalékos feldolgozottságnál.

A központi választási bizottság hivatalos eredményei 91 százalékos feldolgozottságnál csekély előnyt jeleznek az ellenzéki centrista Kék-fehér párt javára a kormányzó Likuddal szemben - jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet szerdán.

A Beni Ganz vezette Kék-fehér párt 32, míg legfőbb riválisa, a Benjámin Netanjahu irányította jobboldali kormányzó Likud párt 31 mandátumot szerzett meg a kneszet százhúsz képviselői helyéből.

Őket az Egyesült Arab Lista követi 13, majd a keleti ultraortodox vallásosok Sasz nevű pártja, és Avigdor Liberman Izrael a Hazánk nevű pártja 9 mandátummal. 8-at kapott az askenázi ultraortodoxok Egységes Tóra pártja, hetet a telepesek jobboldali Jobbra (Jamina) pártja, 6-ot a szociáldemokrata Munkapárt-Híd, és 5-öt a baloldali Liberális Merecből alakult Demokratikus Tábor.

A még mindig csak részleges, de már végleges adatok szerint jelenleg 56 mandátummal vezet a baloldali-arab tömb, s Netanjahu jobboldali-vallásos tábora csak 55 helyet kapott együtt a megcélzott 61 helyett. A két tábor között áll Avigdor Liberman, aki világi egységkormányt követel a két nagy párt részvételével.

Csütörtökre virradó éjjel egy órakor fogják megkezdeni azoknak a borítékoknak a számlálását, amelyeket a külképviseleti dolgozók, a terepen szolgáló katonák, a szavazati joguktól meg nem fosztott rabok, a kórházakban tartózkodó betegek, és a mozgó urnát igényelő fogyatékkal élők adtak le.

Jelentős eltérések vannak az eredményekben az egyes városokban

Tarolt a baloldal a nem vallásosok lakta nagyvárosokban Izrael központi részein: Tel-Avivban, Modiinben, Jehudban, Rison Lezionban. Ezzel szemben a vallásos városokban és a periférikus helyeken a Likud-tábor szerezte meg a voksok döntő többségét.

Ezzel szemben ugyanakkor Cezáreában,

Netanjahu lakóhelyén, az ország egyik leggazdagabb településén a Kék-fehér nyert és a Likud vesztett jelentős különbséggel,

míg Ros Haájnban, Ganz kisvárosában éppen fordítva, a Likud nyert.

Ros Haájnt az ötvenes években alapították egy elhagyott palesztin falu helyén az odatelepített jemeni zsidó bevándorlók, és főként alsó-középosztálybeliek lakják. A nyolcvanas években egy katonai lakásépítési program keretében katonatiszteket is a kisvárosba költöztettek, néhány új utcát építettek számukra kertes villasorházakkal.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×