eur:
413.66
usd:
401.79
bux:
81178.25
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Pixabay

India beszállt az űrfegyverkezési versenybe, amit továbbra is elítél

Sikeresen tesztelte India műhold-megsemmisítő rakétáját, ezzel a negyedik országgá vált a világon, amely képes Földről kilőtt robbanófejjel megsemmisíteni egy Föld körüli pályán keringő szatellitet.

Szerdán jelentette be Narendra Modi újdelhi kormányfő: India sikeresen végrehajtotta első műholdromboló rakétakilövését. „India felírta nevét az űrhatalmak sorába. Eleddig a világon mindössze három ország volt képes elérni ezt a teljesítményt, immár India a negyedik nemzet, amelynek sikerült” - harangozta be a hírt a miniszterelnök. Hozzátette: az új technológiát nem támadó, hanem pusztán védelmi célzattal fejlesztették ki. A kormányfő leszögezte:

India továbbra is elítéli az űrfegyverkezési versenyt.

A szomszédos Kína 2007-ben vált a harmadik országgá, amely sikeresen lőtte ki egy szatellitjét: a műholdromboló rakéta rendkívül fejlett technológiát igényel. A most kilőtt indiai műhold ugyanis 300 kilométeres magasságban keringett a Föld körül. Az Erő Műveletnek keresztelt tesztkilövés mindössze három percet vett igénybe a rakéta indításától a műhold megsemmisítéséig. Sokak szerint ez egy újabb üzenet Pakisztán számára: óvatosan bánjon a tavaly kilőtt két műholdjával, mert India bármikor megsemmisítheti őket.

India ambiciózus űrprogramja egyik legjelentősebb célkitűzése az, hogy 2022-re saját fejlesztésű űrhajókon asztronautákat akar feljuttatni az űrbe.

Szakértők szerint India az elmúlt években úgynevezett fapados űrhatalommá vált, hiszen évi egy milliárd dolláros űrprogramja elenyésző vetélytársaiéhoz képest, GDP-je 0,4%-át emészti fel.

Az alacsony költségek miatt számos külföldi vállalat Indiába jár műholdjait kilőni, már 260 szatellitet juttattak a szubkontinensről Föld körüli pályára.

Patrick Shanahan, az Egyesült Államok védelmi minisztere arra figyelmeztetett: a sikeres műholdromboló rakétakilövés után az űrszemét komoly károkat okozhat a Föld légkörében, mivel könnyen nekicsapódhat más országok és vállalatok szatellitjeinek. Azt üzente az újdelhi kormányzatnak: „mindannyian egyazon űrben élünk, ne csináljunk belőle kuplerájt!” A védelmi miniszter arról nem tett említést, hogy az Egyesült Államok az 50-es évek óta számtalan alkalommal hajtott végre műholdromboló rakétacsapást, utoljára 2008-ban, amikor kilőtt egy meghibásodott amerikai kémműholdat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: béke biztosan nem lesz Ukrajnában, tűzszünet sem most tavasszal

Kaiser Ferenc: béke biztosan nem lesz Ukrajnában, tűzszünet sem most tavasszal

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Elmaradt az újévi gázpiaci dráma - Így vészeli át a régiónk az ukrán tranzit kiesését

Elmaradt az újévi gázpiaci dráma - Így vészeli át a régiónk az ukrán tranzit kiesését

Bár a szlovák miniszterelnök drasztikus gázpiaci hatásokat vázolt újévi videójában amiatt, hogy leállt Ukrajnán keresztül az orosz gáztranzit, ez - amint várható volt - az ellátásbiztonság terén teljesen elmaradt, az árak tekintetében viszont van hatása, részben a hideg idő miatt is. A Portfolio rövid gázpiaci vizsgálata alapján az látszik, hogy a régiós országok rugalmasan alkalmazkodtak a kieső gázmennyiséghez, részben felpörgették a gáztárolói felhasználást, részben megnövelték a szomszédos országok felől a gázimportot. Magyarország egyelőre a gázforgalom tekintetében a legkevésbé érintett országok között van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×