eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Athén, 2018. június 16.Tüntetők tiltakoznak a görög-macedón névvita rendezése ellen az athéni parlament előtt 2018. június 16-án. A görög parlament ezen a napon elutasította az Alekszisz Ciprasz görög kormányfő elleni bizalmatlansági indítványt, amelyet az Új Demokrácia jobbközép ellenzéki párt nyújtotta be a Macedónia új nevéről kötött görög-macedón megállapodás miatt. Macedónia és Görögország között azóta folyik vita az ország nevéről, hogy Macedónia 1991-ben függetlenné vált Jugoszláviától. Macedónia eddig Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság néven szerepelt a hivatalos iratokban. A június 12-én megkötött egyezmény értelmében az országot Észak-Macedóniára nevezik át. (MTI/AP/Alexandros Vlahosz)
Nyitókép: Alexandros Vlahosz

Túlélte a bizalmi szavazást a görög kormányfő

Elutasította az Alekszisz Ciprasz görög kormányfő ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt a görög parlament a kérdésben szombat este tartott szavazáson.

Az indítványt az Új Demokrácia jobbközép ellenzéki párt nyújtotta be a baloldali kormányfővel szemben a Macedónia új nevéről a héten Athén és Szkopje között kötött megállapodás miatt.

A 300 fős parlamentben jelenlévő képviselők közül 153 elutasította az indítványt, 127 pedig támogatta.

Ha megvonták volna a bizalmat Ciprasztól, le kellett volna mondania, ami új választások kiírásával járt volna.

Az ellenzék azzal vádolta a kormányfőt, hogy túl sok engedményt tett Szkopjénak.

A szavazás alatt több ezer görög tüntetett a törvényhozás épülete mellett, Ciprasz lemondását követelték. A rendőrség könnygázt és villanógránátokat vetettek be a tömeg ellen annak megakadályozása érdekében, hogy betörjenek a parlamentbe.

A bizalmatlansági indítvány elutasítása megnyitja az utat az előtt, hogy a görög és a macedón külügyminiszterek vasárnap aláírják a megállapodást a névvita rendezéséről. Az aláíráson a görög és a macedón kormányfő is jelen lesz.

Macedónia és Görögország között azóta folyik vita az ország nevéről, hogy Macedónia 1991-ben függetlenné vált Jugoszláviától. Macedónia eddig Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság néven szerepelt a hivatalos iratokban. A héten között egyezség értelmében az országot Észak-Macedóniára nevezik át.

Mivel Görögország északi tartományát, ahol jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják, a görögök úgy vélték, a macedónok területi követelésekkel állhatnának elő.

A megállapodás lehetővé teszi, hogy Görögország eddigi ellenkezésének feladásával megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások Macedóniának az Európai Unióval, és várhatóan a NATO is hamarosan felveszi tagjai közé.

Ahhoz, hogy hatályba lépjen, az egyezményt mindkét ország parlamentjének jóvá még kell hagynia, illetve Macedóniában népszavazást is tartanak a kérdésről.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×