eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla

A Brexit után felbátorodtak a brit nacionalisták

Büntetésre számíthat az a brit horgászklub, ahonnan kitiltották a „lengyel és kelet-európai” horgászokat. Az esetre egy Angliában élő lengyel horgász hívta fel a figyelmet. Az EU-s diszkrimináció-ellenes szabályok ellenére a brit hatóságok eddig nem siettek a fellépéssel.

A háború utáni Nagy-Britanniában a nemzetiségi és faji alapú előítélet még a volt gyarmati országok lakóira terjedt ki. A korszak egyik ablakba akasztott ikonikus táblája szerint „írek, feketék és kutyák nem jöhetnek be”. A Brexit-népszavazás után felbátorodott brit nacionalisták az elmúlt években más célpontot találtak.

Oxford grófság egyik halastavánál ez a tábla fogadja a horgászokat: „Tilos autóval bejönni.

Tilos a lengyel és a Keleti Blokkból származó horgászok belépése.

Tilos kutyát és gyereket behozni.” A Field Farm horgászklub „csendes és idilli” környezetként írja le „a halakkal teli” tavát és eddig figyelmen kívül hagyta a felháborodott, lengyel származású horgászok és a Brit Egyenlőségi és Emberijogi Hivatal tiltakozó leveleit – írta a Guardian.

Habár a Brexit-népszavazás ellenére Nagy-Britannia még EU-tag, és így a kilépésig az EU-törvények továbbra is érvényesek, a hatóságok – úgy tűnik – nem léptek fel határozottan a diszkriminatív lépés ellen. Rado Papiewski, 35 éves lengyel származású horgász ezért aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy levegyék a táblát. Először a halastó menedzsmentjének írt, de azok sem neki, sem az esélyegyenlőségi hivatalnak nem válaszoltak.

„Amikor megláttam a táblát, a 10 éves fiamra gondoltam. Mit mondjak neki? Nem horgászhat itt, mert az apja Lengyelországban született? Sok hozzám hasonló, törvénytisztelő migráns horgászt felháborított a dolog. A lényeg: ilyen táblának nincs helye a brit horgászközösségben” – folytatta Papiewski.

A lengyel horgász kezdeményezését támogatja a Brit Horgász Szövetség is. A Guardian megfogalmazása szerint „ha sikerrel járnak” – mintha opció lenne a briteknél a törvénysértő magatartás engedélyezése – akkor a táblát levetethetik, és a horgászklubot kompenzáció megfizetésére kötelezhetik.

A brit kormánynak az állampolgárok jogait és a mindennapi ügyintézést taglaló ügyfélkapuján azonban elkenik azt, hogy hogyan lehet szankcionálni az efféle diszkriminációt. Az megtalálható az oldalon, hogy a faji, nemzetiségi, vallási, szexuális orientáció vagy nem vagy életkor miatti diszkrimináció tilos, de hogy ez milyen büntetést és fellépést von maga után, már nem. Az oldal azt is említi, hogy a sértettnek „joga van eljárást kezdeményeznie”.

A britek és a kelet-európai horgászok ellentéte nem újkeletű. Az EU-bővítés után, a keleti migránsok érkezésével az őslakosokat felháborította, hogy azok európai szokás szerint nem dobják vissza a kifogott halat a tóba, hanem hazaviszik. A lengyel és más migránsok azonban később megértették a „mi országunkban tartsd be a mi szokásainkat” üzenetet, és hivatalos képviselőik emlékeztetnek rá, arra oktatják honfitársaikat, hogy dobják vissza a brit vizekből kifogott halakat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Ruanda az elmúlt években reguláris hadsereggé fejlesztette az M23 nevű tuszi milíciát, amely a korábbi súlyos vereségek után az elmúlt hetekben már komoly katonai sikereket ért el Észak-Kivu tartományban – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója. Marsai Viktor arról is beszélt, rengeteg helyi lakosnak teljesen mindegy, ki uralja a területet, csak azt szeretnék, hogy legyen béke, stabilitás és kiszámíthatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Tavaly júliusban néhány republikánus képviselő azt hangoztatta, Kamala Harris alelnök csak a származása és a neme miatt jutott pozícióhoz, miután a volt kaliforniai szenátor átvette a demokrata párti elnökjelöltséget Joe Bidentől. Idén a halálos áldozatokkal járó, Los Angeles környéki erdőtüzek közepette Kristin Crowley tűzoltóparancsnokot azért támadták, mert a tűzoltóságon belül nagy hangsúlyt fektet a sokszínűségre. A pár héttel ezelőtti washingtoni helikopterbaleset kiváltó okai kapcsán szintén előkerültek ugyanezek a vádak, különösen Donald Trump amerikai elnök kormánya részéről. A három közelmúltbeli esetet három betű, a D, az E és az I köti össze. De ha már ennyit emlegetjük, mit takar pontosan ez a rövidítés, és mi vezetett odáig, hogy az amerikai politika egyik legmegosztóbb kérdésévé váljon?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 16. 18:33
×
×
×
×