eur:
411.41
usd:
397.57
bux:
0
2025. január 1. szerda Fruzsina

Kolumbia a háborúra szavazott

A „nem” győzött a kolumbiai népszavazáson. Sokkoló módon a választók kis többséggel elutasították a FARC gerillamozgalommal folyt háborút lezáró béketervet. Az alku amnesztiát kínált volna a fegyvereseknek.

Kolumbia a háborúra szavazott – ez a leegyszerűsítő magyarázat arra a váratlan eredményre, hogy a dél-amerikai államban a voksolók minimális többsége nemet mondott az 50 éves polgárháborút lezáró alkura.

Bogota utcáin megjelentek az ünneplők, míg mások megdöbbenve, a fejüket fogva próbálták megemészteni a történteket.

Az előzetes eredmények alapján valamivel több, mint 60 ezer szavazat döntött: a 16 millió választópolgár 50,23%-a vetette el a megállapodást, míg 49,76% igent mondott.

Juan Manuel Santos elnök és a marxista FARC mozgalom 4 éven át tárgyalt és a mostani eredmény azt jelenti, hogy nem lehet életbe léptetni az alkut és folytatódhat az eddig is több, mint 200 ezer halottat követelő polgárháború.

Kolumbiában és külföldön sem számítottak ilyen eredményre: közvéleménykutatások azt jósolták, hogy a békeszerződést támogatók aránya kényelmesen eléri majd a 66%-ot, azaz 17%-kal magasabb lesz és meggyőző módon nyer az „igen” tábor.

Santos elnök annyira bízott a sikerben, hogy azt mondta: nincs terve a vereség esetére, ha a nép leszavazza az alkut, akkor visszatér a háborúhoz. Az elnök a FARC vezérével, a Timochenko néven ismert Timoleon Jimenezzel együtt írta alá a békét, de azt a most tartott népszavazásnak is meg kellett erősítenie.

A FARC vezetése egy ideig nem reagált, később azt mondták, hogy az eredmény ellenére tartják magukat a békéhez. Santos pedig azt mondta: ő is tartja magát az érvényben lévő tűzszünethez és Kubába küldte tárgyalóit, hogy folytassák a megbeszéléseket a lázadókkal.

Érdekes módon Kolumbiának azok a – jobbára központi - tartományai szavaztak a békére, amelyeket a leginkább sújtott a háború, míg a viszonylag biztonságos területeken elvetették az alkut.

Alvaro Uribe korábbi köztársasági elnök, a „nem” tábor vezetője azt mondta: az elutasítás lehetőség arra, hogy a kormány és a lázadók „egy jobb megállapodást” kössenek.

A most elvetett alku értelmében az Egyesült Államok által tettorcsoportként nyilvántartott FARC harcosait lefegyverezték volna és a mozgalom politikai párttá alakult volna át. A legtöbb fegyveresnek amnesztiát ígértek és ez volt az, ami sok embert feldühített.

A kormány nagy pénzeket költött tévés hirdetésekre, béke-nagygyűlésekre és koncertekre. A nagy sztárok közül a U2 zenekar énekese, Bono és Ringo Starr, a Beatles egykori dobosa is a nevét adta a kampányhoz.

A népszavazás eredménye Santos elnök súlyos személyes veresége: 6 évvel ezelőtt ugyanis azt ígérte, hogy véget vet a harcoknak, amelyek nyomán 8 millióan menekültek el otthonukból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Pápai áldással is turbózzák a magyar bormarketinget

Pápai áldással is turbózzák a magyar bormarketinget

2024-ben kilenc országban, csaknem hetven magyar borászattal együttműködve népszerűsítette a Miniszterelnökség nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztossága a magyar borokat, a legfontosabb nemzetközi eseményeken hazánk csaknem ötezer palack borral volt jelen – mondta az InfoRádióban a nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos. Rókusfaly Pál kiemelte, hogy 2025 elején turbó fokozatra kapcsol a magyar bormarketing.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×