eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

The Washington Post: Trump elnöksége meggyöngítené az Egyesült Államokat

A The Washington Post szerkesztőségi állásfoglalásban figyelmeztetett: Donald Trump esetleges elnöksége meggyöngítené az Egyesült Államok helyét a világpolitikában.

A szerkesztőségi állásfoglalást a tekintélyes lap kedd este, az internetes kiadásában tette közzé.

Az amerikai előválasztási folyamat eddigi legfontosabb állomása, az úgynevezett "szuperkedd" után könnyen meglehet, hogy Trump lesz a republikánus elnökjelölt, és ha elnökké választják, akkor az amerikaiaknak egy igen radikális képet vázolnak fel a világról, s benne Amerika szerepéről - állítja a lap. A szerkesztőségi állásfoglalás úgy véli, hogy Donald Trump külpolitikája - legalábbis a kampányrendezvényeken elmondott beszédei és dühkitörései tanúsága szerint - alapvetően megváltoztatná az Egyesült Államok szövetségi rendszerét. Legalábbis Trump eddig ezt ígérte. Az üzletember felülvizsgálná a kétoldalú kapcsolatokat, senkit nem részesítene előnyben, "kivétel talán az orosz elnök, Vlagyimir Putyin lenne" - véli a The Washington Post.

A negatív következmények az Egyesült Államok déli határainál válnának azonnal nyilvánvalóvá - írja a lap, amelynek elemzése szerint az amerikai-mexikói kapcsolatok áldozatául esnének a Trump által szorgalmazott, a bevándorlás megfékezését célzó fal felépítésének a határon. A Post hozzáteszi, hogy Trump elnökségével vitára lehet számítani Japánnal és Dél-Koreával is, mert az üzletember szerint "nem fizetnek eleget az amerikai csapatok ottani állomásoztatásáért". A lap azt is kifejti, hogy Trump túlságosan is vonzódik az úgynevezett erős emberekhez. Csodálja Putyint és azzal dicsekszik, hogy ez a csodálat kölcsönös, s a szuperkedd előtti utolsó országos vitán megértően beszélt Szaddám Huszeinről, a kivégzett iraki diktátorról és Moammer Kadhafiról, Líbia egykori vezetőjéről is.

A lap emlékeztet arra, hogy Donald Trumpnak még nincs külpolitikai szakértői csapata, s várható külpolitikájáról sem sokat tudni. Csak annyit, hogy "erősen téves elképzelései vannak az Egyesült Államok világban játszott szerepéről és elkötelezettségeiről".

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 7. 22:00
×
×
×
×