eur:
389.02
usd:
361.9
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely

Hatályba lépett Nepál új alkotmánya

Nepálnak vasárnaptól új alkotmánya van, amelynek értelmében az ország egy éveken át tartó átmeneti időszak után hindu királyságból szekuláris szövetségi köztársaság lett.

A himalájai ország új alaptörvényét Rám Baran Jadav elnök hirdette ki ünnepélyesen. A fővárosban, Katmanduban tűzijátékkal és dobpergéssel üdvözölték a bejelentést, az utcákon fokozott biztonsági intézkedések közepette emberek ezrei ünnepelték a történelmi pillanatot.

Az új alkotmány ellen ugyanis hetek óta tüntetnek szerte az országban. Vasárnap is voltak tiltakozó megmozdulások, és meghalt egy ember a déli Parsa körzetében, amikor a rendőrség belelőtt a demonstrálók egy csoportjába. A tüntetők előzőleg kövekkel és palackokkal dobálták a rendfenntartókat - mondta el egy helyi vezető, hozzátéve, hogy a demonstrálók és a rendőrök között sebesültek is vannak. Az utóbbi hetekben több mint negyvenen vesztették életüket az új alkotmány ellen rendezett tüntetéseken.

"Hiszem, hogy ez az alkotmány békét, fellendülést és politikai stabilitást hoz, és segíti Nepál gazdasági és társadalmi fejlődését" - hangsúlyozta vasárnap Jadav a nemzetgyűlés előtt, az alaptörvény aláírását követően.

A nepáli alkotmányozó nemzetgyűlés több éves belpolitikai huzavona után szerdán nagy többséggel fogadta el az ország új alaptörvényét, amely a 28 millió lakosú országot hét szövetségi államra osztja fel. Ezek határairól egy különleges bizottság, nevükről a megalakuló helyi törvényhozások döntenek.

Több, főleg az ország déli részén élő etnikai kisebbség azonban attól tart, hogy az eddiginél is hátrányosabb helyzetbe kerülhetnek az új közigazgatási határok miatt, szerintük ugyanis az új alaptörvény csak tovább korlátozza politikai képviseletüket.

Nepálban a 17 ezer halálos áldozattal járó - a kormány és a maoista lázadók közötti - tízéves polgárháborút 2006-ban lezáró békeegyezményekkel szűnt meg a királyság intézménye. Azóta azonban a politikai erők éveken át képtelenek voltak megalkotni az állami berendezkedés formáját meghatározó alkotmányt, s végül az áprilisi pusztító földrengés nyomán határozták el magukat az együttműködésre. Az országban 2007 óta egy ideiglenes alaptörvény volt érvényben.

Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×