eur:
389.02
usd:
361.9
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely

Brandenburgban a szociáldemokraták, Türingiában a konzervatívok győztek

A németországi Brandenburg tartományban a szociáldemokraták (SPD), Türingiában a konzervatívok (CDU) győztek a vasárnapi helyi törvényhozási választáson a késő este kihirdetett előzetes végeredmény szerint. Az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) bejutott mindkét tartományi gyűlésbe (Landtag), Türingiában pedig a CDU győzelme ellenére megalakulhat az első tartományi kormány, amelyben a Baloldal adja a miniszterelnököt.

A két tartományban öt évre választották meg a helyi törvényhozást. Összesen nagyjából 4 millió választót vártak az urnákhoz, a részvételi arány alacsony volt, Brandenurgban 47,9 százalék, Türingiában 52,7 százalék.

A legnagyobb sikert az AfD érte el. A tavaly alapított párt Brandenburgban 12,2 százalékot, Türingiában 10,6 százalékot ért el. Az AfD így a 16 tartomány közül már háromban rendelkezik képviselettel a helyi törvényhozásban, miután augusztus végén a szászországi Landtagba is bejutott.

Az eredmény az AfD iránti bizalom jele, ugyanakkor azt is mutatja, hogy a választók "intőt" adtak a megmerevedett régi pártrendszer szereplőinek - értékelt Bernd Lucke, a párt társelnöke. Hozzátette, hogy az AfD a két hét alatt aratott három siker révén "a német pártpolitika szerkezetének megújítójaként" lép színre, és bár hajlandó "konstruktív tárgyalásokat" folytatni a lehetséges kormányzati szerepvállalásról, de "nem fut senki után".

Brandenburgban folytathatják a kormányzást a Németország újraegyesítése óta hatalmon lévő szociáldemokraták a Baloldallal, de akár a CDU-val is koalícióra léphetnek, és így még nagyobb többségre támaszkodhatnak a potsdami Landtagban.

A 88 fős testületben az SPD-nek 30 mandátuma van, míg a Baloldal 17, a CDU pedig 21 képviselői helyet szerzett. Ennek alapján az SPD a kormányzást a Baloldallal folytatva a Landtag 47 képviselőjére támaszkodó kormányt alakíthat, a CDU-val együttműködve pedig 51 képviselő támogatására alapozva irányíthatja tovább a tartományt.

Dietmar Woidke miniszterelnök, az SPD helyi vezetője első nyilatkozatában kiemelte, hogy a Baloldallal és a CDU-val is tárgyalni kíván a kormányalakítás lehetőségeiről.

Az SPD 31,9 százalékkal nyert Brandenburgban, 1,1 százalékponttal rontva a legutóbbi, 2009-es Landtag-választáson elért 33 százalékhoz képest. A CDU 23 százalékos eredménnyel a második, 3,2 százalékponttal növelte támogatottságát az öt évvel ezelőtti 18,9 százalékhoz viszonyítva. A Baloldal a támogatói jelentős részét elveszítette, 18,6 százalékot szerzett, szemben a 2009-es 27 százalékkal. Az AfD a negyedik helyre futott be a várakozásokat messze felülmúló 12,2 százalékos eredménnyel. A Zöldek 6,2 százalékot szereztek a 2009-es 5,7 százalék után.

Türingiában ugyancsak 88 fős a Landtag, és két koalíciós összetétel is lehetséges, amelynél többségi támogatottságú kormány alakulhat.

A tartományt az ország újraegyesítése óta kormányzó CDU 34 helyet szerzett, a Baloldal 28, az SPD 12, a Zöldek 6 mandátumot gyűjtött, vagyis az eddigi, CDU-SPD koalíció folytatása esetén is 46 képviselője lehet a kormányoldalnak, és akkor is, ha a Baloldal összefog az SPD-vel és a Zöldekkel.

Ugyanakkor Christine Lieberknecht miniszterelnök, a CDU tartományi vezetője az urnazárás után adott nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy a kormányalakítás joga a választási győztest illeti meg, ezért elsőként a CDU kezdi meg a kormányalakítást célzó tárgyalásokat.

A CDU 33,5 százalékkal nyert Türingiában, javított a 2009-ben elért 31,2 százalékhoz képest. Koalíciós partnere, az SPD viszont jelentősen gyengült, 18,5 százalékról visszaesett 12,4 százalékra, ami az eddigi legrosszabb eredmény. Sigmar Gabriel pártelnök - az SPD országos vezetője, alkancellár - ezt a helyi pártszervezetben kitört belső vitáknak tulajdonította, valamint annak, hogy a kampányban nem foglaltak állást egyértelműen abban, hogy melyik párttal kívánnak kormányozni.

Az SPD így csak a harmadik helyet érte el. A második a Baloldal 28,2 százalékos eredménnyel, ami nem jelent lényegi változást a 2009-es 27,4 százalékhoz képest. Az AfD 10,6 százalékkal a negyedik, a Zöldek 5,7 százalékkal az ötödik helyen végeztek.

A liberális FDP egyik tartományban sem érte el a bejutáshoz szükséges 5 százalékot, vagyis a potsdami és az erfurti Landtagból is búcsúzik. A liberális párt így kiszorult a volt NDK területéről, már egy keleti tartományban sincs képviselete a helyi törvényhozásban.

Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×