eur:
389.09
usd:
362.01
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

Japán légteret sértett két orosz harci repülőgép

A tokiói kormány szerint két orosz harci gép csütörtökön megsértette az ország légterét a délnyugati Kjúsú szigete közelében. Elfogásukra felszálltak a japán hadsereg gépei.

A japán védelmi és a külügyminisztérium szerint a két orosz Tu-95-ös stratégiai bombázó csütörtökön helyi idő szerint nem sokkal dél után lépett be a japán légtérbe, és mintegy két percig ott is tartózkodott. A japán hadsereg azonnal felküldött vadászgépeket a "behatolók" elfogására.

Alekszandr Lukasevics, az orosz külügyminisztérium szóvivője moszkvai sajtótájékoztatóján egy újságíró kérdésére azt válaszolta, hogy nincs tudomása a történtekről, de utána fog nézni.

Az incidensre négy hónappal azután került sor, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és Abe Sindzó japán miniszterelnök áprilisban elhatározták: újraindítják a tárgyalásokat a két ország közötti területi viták megoldására.

Ha a mostani bejelentés igaz, akkor ez volt az első orosz behatolás február óta, amikor is két orosz Szu-27-es vadászgép egy percig volt a japán légtérben. Az akkori eset Hokkaido szigetétől északnyugatra, Risiri-szigetnél történt.

Japán és Oroszország viszonya jelentősen romlott, amikor 2010-ben Dmitrij Medvegyev akkori elnök - első orosz államfőként - ellátogatott a Kuril-szigetek egyik, vitatott hovatartozású déli szigetére. A látogatás nagy felháborodást váltott ki Japánban. 2012-ben Medvegyev - immár kormányfőként - ismét ellátogatott az egyik vitatott hovatartozású szigetre, a látogatást ismételten elítélte a japán vezetés.

A Kuril-szigetcsoport legdélebbi négy szigetének hovatartozása a II. világháború befejeződése óta vitatott. Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira Japán az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. Ezek azonban Japánnak a II. világháborúban elszenvedett vereségét követően a Szovjetunióhoz kerültek.

Vlagyimir Putyin már tavaly jelezte, hogy kész mindkét fél számára elfogadható módon rendezni ezt a területi vitát, amely miatt a mai napig nem született meg a II. világháborút lezáró békeszerződés Japán és Oroszország között

Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

Aréna
Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.

Horváth Péter a matematikaérettségiről: nagyon korrekt volt a feladatsor

A korábbi évekhez képest könnyebbnek mondható az idei matematikaérettségi – vélekedett az InfoRádióban Horváth Péter matematikatanár, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Saját tanítványain is azt látta, hogy a felkészült diákokat nem érhette komolyabb meglepetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megindult a dollár, este is gyengül a forint

Megindult a dollár, este is gyengül a forint

Hétfő este az euróval egészen február óta nem látott szintre erősödött a forint. Ezt követően kedden nem látni nagyobb elmozdulásokat, az euróval szemben gyengülésben van a magyar fizetőeszköz. Devizapiaci témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×