eur:
388.97
usd:
361.1
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

Részben alkotmányellenes a román megszorító intézkedéscsomag

Részben alkotmányellenesnek nyilvánította a román alkotmánybíróság a bukaresti kormány és a parlament által elfogadott megszorító intézkedéscsomagot, így a nyugdíjak nem csökkennek 15 százalékkal, ahogyan a kormány tervezte korábban.

A román taláros testület pénteken délelőtt tárgyalta meg a közalkalmazottak bérének 25 százalékos csökkentését és a nyugdíjak 15 százalékkal való lefaragását magába foglaló megszorító intézkedéscsomag ellen benyújtott óvásokat. Az alkotmánybíróság közleménye megerősítette a román sajtó által már korábban közölt információt, miszerint az alkotmánybírák részben alkotmányellenesnek nyilvánították a két törvénytervezetet, így csak a közalkalmazottak bére csökken 25 százalékkal, a nyugdíjakhoz viszont nem nyúlhatnak hozzá, azok a jelenlegi szinten maradnak.

Az alkotmánybírósági döntést megelőzően az egészségügyben, az oktatásban, a közigazgatásban dolgozó közalkalmazottak és nyugdíjasok tüntettek a román elnöki palota előtt. A két órás tiltakozó akció során az emberek megpróbálták áttörni a csendőrök alkotta kordont, kísérletük azonban kudarcot vallott.

Az alkotmánybíróság döntése alaposan gyengítette a lejt, hiszen a megszorító intézkedések alkalmazásának a sikerességétől tette függővé a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Romániát megillető következő, 850 millió euró értékű hitelrészlet folyósítását. A román központi bank pénteken délben 4,28 lejben állapította meg egy euró árfolyamát, ami azt jelenti, hogy a lej elérte az elmúlt hét hónap legalacsonyabb szintjét az euróhoz viszonyítva.

Az Agerpres hírügynökség kormányzati forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy az Emil Boc vezette kabinet várhatóan már pénteken dönt a két legfontosabb adónem, az áfa és az egységes adókulcs megemeléséről. Ezt megerősítette pénteken Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese is, aki elmondta, hogy a kabinetnek vélhetően meg kell emelnie a jelenleg 19 százalékos áfát, valamint a személyi jövedelemadóra és a társasági adóra vonatkozó 16 százalékos egységes adókulcsot, egyéb bevételnövelő alternatívák ugyanis nem léteznek.

A román kormány azért döntött korábban a bér- és a nyugdíjcsökkentés mellett, hogy ne kényszerüljön a két legfontosabb adónem megemelésére. A kormány elképzelését a román központi bank is támogatta arra hivatkozva, hogy az áfa és az egységes adókulcs megemelése nyomán várható inflációnövekedés hosszabb távon lehetetlenné teszi a román gazdaság növekedését.

A román Mediafax hírügynökség szerint egyelőre a bércsökkentés alkalmazása is kérdésessé vált, hiszen az alkotmánybírósági döntés következtében az egész törvénycsomagot visszaküldik a parlamenthez, amelynek módosítania kell az alkotmánybíróság által kifogásolt cikkelyeket. Előbb azonban meg kell várniuk még a talárosok részletes indoklását, ami egyes elemzők szerint akár tíz napig is elhúzódhat.

Egyes román ellenzéki politikusok szerint az alkotmánybírósági döntés következtében nem csak a következő IMF hitelrészlet kerülhet veszélybe, hanem az IMF irányítása alatt, a Románia által tavaly márciusban megkötött, 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi megállapodás további sorsa is bizonytalanná vált. Romániának az idén a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékára kell visszaszorítania államháztartási hiányát, a jelenlegi helyzet szerint ugyanis a deficit elérheti a GDP 9,1 százalékát is.

Címlapról ajánljuk

Horváth Péter a matematikaérettségiről: nagyon korrekt volt a feladatsor

A korábbi évekhez képest könnyebbnek mondható az idei matematikaérettségi – vélekedett az InfoRádióban Horváth Péter matematikatanár, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Saját tanítványain is azt látta, hogy a felkészült diákokat nem érhette komolyabb meglepetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×