Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke szerint pártja azért érte el évek óta legjobb szereplését a romániai parlamenti választásokon, mert így jutalmazzák munkájukat, ami leginkább Erdély infrastruktúrális fejlesztéseiben mutatkozik meg. Mint mondta, az erdélyi magyarság ismét az összefogásra, az egységre adta a voksát, és visszautasította a megosztó politikát.
Tőkés László, a Királyhágómenti Református Egyházkerület püspöke, európai parlamenti képviselő úgy nyilatkozott, a választási eredmények szerint nem lesz szükség az RMDSZ-re a kormányban. Markó Béla szerint ugyanakkor "jobb lenne, ha Tőkés László is örülne az RMDSZ sikerének".
Az politikus szerint az alacsony, 39 százalékos részvételnek az lehet az oka, hogy nem voltak igazi alternatívák. Ehhez hozzájárultak más okok is, például az, hogy az idén - Markó szerint populista okokból - bevezetett egyéni választókerületes rendszerben mindenki csak a saját lakhelyén szavazhatott. Az eredmény viszont azt mutatja, hogy az emberek most is pártokra szavaztak, nem az egyes jelöltek személyére.
Az első hivatalos részeredmények szerint a képviselőházi mandátumokért folytatott küzdelemben a Demokrata-Liberális Párt (PD-L 33,29), a Szociáldemokrata és a Konzervatív Párt által alkotott szövetség (PSD-PC) 32,51 százalékot szerzett. Harmadik helyen továbbra is a Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll 18,1 százalékkal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az eddig összeszámolt voksok 6,2 százalékát tudhatja magáénak. A szenátori mandátumokért folytatott versenyben a PD-L 34,67, a PSD-PC 33,36 százalékon áll, a PNL 18,18, az RMDSZ pedig 6,44 százalékot szerzett.
Az RMDSZ fő riválisa, a Magyar Polgári Párt nem indult a választásokon, az általa támogatott független jelöltek nem jutottak be a román parlamentbe.
Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa