eur:
408.57
usd:
375.32
bux:
73865.96
2024. november 1. péntek Marianna

A szociáldemokraták nyertek, de mindenki győztesnek érzi magát Romániában

A Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt (PSD-PC) alkotta választási szövetség szerezte meg a szavazatok legnagyobb részét, mintegy 36 százalékát a vasárnapi romániai választásokon a szavazófülkéből távozók megkérdezésén alapuló felmérések szerint.

Az INSOMAR közvélemény-kutató intézetnek a Realitatea TV televízióban ismertetett adatai szerint a képviselői helyekért folytatott küzdelemben első helyen szerepel a Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt (PSD-PC) által alkotott választási koalíció 36,2 százalékkal. Második helyen végzett a Demokrata-Liberális Párt (PDL) 30,3 százalékkal, majd harmadikként következik a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 20,4 százalékkal. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 6,7 százalékkal szerezte meg a negyedik helyet. A szenátori helyekért folytatott küzdelem eredményeként a PSD 35,9, a PD-L 31,1, a PNL 19,9, az RMDSZ pedig 6,7 százalékot szerzett.

Az Antenna 3 hírtelevízió a CCSB közvélemény-kutató intézet adatait ismertetve ugyancsak a PSD-PC szövetséget hozta ki első befutónak a képviselőházi helyeket illetően, mégpedig 36,5 százalékkal. Második helyen eszerint is a PD-L szerepel 30,6 százalékkal, a harmadikon a PNL áll 20,4 százalékkal, negyedik az RMDSZ 6,7 százalékkal. A szenátori helyeket illetően a PSD-PC 36 százalékkal lett első, a PD-L 30,9 százalékkal lett második. A PNL 20,2 százalékot, az RMDSZ pedig 7,3 százalékot szerzett a CCSB adatai szerint.

A nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) és az Új Generáció Pártja (PNG) nem került be a parlamentbe, mert nem érte el az ötszázalékos küszöböt.

Kolozsváron és Marosvásárhelyen is jó eredményeket ért el a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az egyéni választókerületekben végzett felmérések tanúsága szerint. Kolozsváron az exit poll szerint az RMDSZ a második legerősebb párt több mint 20 százalékos támogatottsággal, ami enyhén meghaladja a magyarság ottani számarányát.

Mircea Geoana, a Szociáldemokrata Párt vezetője szerint pártjának kell vezetnie Románia majdani kormányát, mivel ez a párt érte el a legjobb eredményeket a vasárnapi választásokon. A román választók nagy része a változásra adta voksát, amikor pártja mellett foglalt állást - emelte ki.

Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy a szociáldemokraták alakíthatnak kormányt, hiszen egyik politikai alakulat sem érte el a szavazatok 50 százalékát, az első két legjobban szerepelt erő között nincs is nagy különbség, tehát bármelyik képes lehet valamilyen többséget kialakítani a törvényhozó testületben és kormánykoalíciót alkotni.

Erre emlékeztetett Emil Boc, a PD-L elnöke is. Boc vasárnap esti nyilatkozatában úgy vélte: a párt rendkívül jó eredménye azt mutatja, hogy a választások győztese Romániában tulajdonképpen maga a jobboldal. Boc úgy fogalmazott: a románok vasárnapi szavazatukkal elutasították a gazdasági válságra adandó esetleges baloldali válaszokat.

Hasonló érvekkel támasztotta alá a Nemzeti Liberális Párt (PNL) sikerét is Calin Popescu Tariceanu. A pártelnök, aki egyben a hamarosan leköszönő mostani miniszterelnök is, az alakulata által elért mintegy 20 százalékos szavazati arányt rendkívül jó eredménynek nevezte, emlékeztetve arra, hogy nyolc esztendővel ezelőtt a PNL még csak 7 százalékot volt képes felmutatni.

Markó: Az RMDSZ erős és megbízható politikai erő marad


Az RMDSZ továbbra is erős és megbízható politikai erő marad Romániában - jelentette ki Marosvásárhelyen Markó Béla, a szervezet elnöke. Az RMDSZ mindent megtesz azért, hogy érvényesítse reformtörekvéseit, így erős decentralizációt szorgalmaz, valamint az oktatás és az egészségügy reformját támogatja - mondta Markó Béla. Hozzátette: fel kell gyorsítani Erdély infrastrukturális fejlesztést, ezen kívül a szövetség a kisebbségi jogok bővítését szorgalmazza. Leszögezte: a kormányalakítást illetően korai még tárgyalásokba bocsátkozni.

Tőkés: Az RMDSZ "túlnyerte" magát


A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) "túlnyerte magát", ez pedig a romániai magyar demokratikus többpártrendszer kialakulatlanságának és e szövetség politikai monopolhelyzetének tulajdonítható - mondta vasárnap éjjel Tőkés László református püspök.

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a választások exit poll eredményeit értékelve úgy vélekedett: feltűnően nagy volt az urnáktól való távolmaradás mértéke a magyar többségű Kovászna megyében.

"Számomra az RMDSZ eredménye nem politikai siker vagy kudarc kérdése, hanem erkölcsi és nemzeti érdekképviseleti kérdés. A párt jól szerepelt, de a romániai magyar közösség politikai érdekérvényesítő ereje nem erősödött" - mondta a püspök. Szerinte a jelenlegi adatok ismeretében a bejutó román pártok olyan eredményeket értek el, amelyek alapján nincs szükségük az RMDSZ-re a kormányalakításhoz. Ezáltal a viszonylagos siker ellenére az RMDSZ politikai mozgástere szűkült - mondta Tőkés László.

A végleges részvételi adatok szerint a több mint 18 millió szavazásra jogosult állampolgár 39,26 százaléka jelent meg az urnák előtt. A városi lakosság mindössze 35,63 százalékos arányban mutatott szavazási kedvet, a vidéki lakosságnak 44,24 százaléka foglalt állást. A fővárosban 30,37 százalékos volt a részvételi arány.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van az elnökválasztáson
Aréna

Magyarics Tamás: Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van az elnökválasztáson

A november 5-i amerikai elnökválasztás esélyeiről, a két jelölt közötti különbségekről, a döntést jelentő pontokról beszélt Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában.

A Hegyvidéken sem lesz ingyenes, máshol fizetőssé válik vagy drágul a parkolás

A XII. kerületben ugyan ősz elején visszavonták a parkolás üzemeltetésére kiírt közbeszerzést, ám a korábbi szerződés közelgő lejártáig valószínűleg sikerül új megállapodást kötni, így a Hegyvidéken még ideiglenesen sem lesz ingyenes a parkolás. A főváros más területein is változnak a parkolási zónák és díjak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×