Míg az ázsiai piacok negatívan reagáltak, addig Európában nőtt a befektetők bizalma és így a részvényeladások is a hírre, hogy az amerikai kormány életben tartja a világszerte több ezer embert alkalmazó Citigroup csoportot. A londoni Footsie a délután 5 százalékos, a német DAX közel négy, a párizsi index pedig négy és fél százalékos pluszban járt.
A nemzetközi piacok bizalmát erősítette az is, hogy a Wall Street pénteki zárása előtt elterjedt: Barack Obama megválasztott elnök a Fed New York-i részlegének elnökét, Timothy Geithnert kéri fel pénzügyminiszternek. Ezt a megválasztott elnök hétfőn meg is erősítette.
Geithner az év során vezető szerepet játszott a pénzügyi mentőakciókban, és most az Obama-féle masszív gazdaságélénkítő csomag levezénylése lesz a feladata. A Washington Post szerint az Obama-csapat egy második és a korábbihoz hasonlóan akár 700 milliárd dollár értékű mentőcsomagot terjeszthet az újévben a Kongresszus elé.
A távozó Bush-kormányzat által kimentett Citigroup részvényei a múlt héten 60 százalékot veszítettek értékükből, annak ellenére, hogy az amerikai kormány korábban már 25 milliárd dollár pénzt lapátolt a különösen rizikós, másodlagos jelzálogok folyósítása miatt megroggyant bankba. A Citi két évvel ezelőtt még 250 millió dollárt ért, ma pedig csak 20-at, kevesebbet, mint amivel először kisegítették.
Feltételek
A segélyért cserébe a Citigroupnak megtiltották, hogy a következő három évben egy százaléknál magasabb negyedéves osztalékot fizessen ki, hacsak a kormány nem adott erre külön engedélyt. A menedzsment megtarthatja állását, de a kormány dönt majd fizetésükről.
A befektetők üdvözölték a második legnagyobb amerikai bank talpon tartását, de azonnal feltették a kérdést: akkor mást is meg kell majd menteni? És szintén ilyen jelentős összeggel?
Mivel a Citigroup száznál száz országban tart fenn bankfiókokat, megfigyelők úgy értékelték, hogy ezt a céget semmiképpen sem hagyta volna csődbe menni az amerikai kormány. A Citi 306 milliárd dollárnyi értékben hitelezett jelzálogokat. Tudósítók szerint a Citigroup megmentése mintául szolgálhat más amerikai bankok talpon tartásához.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben