eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

Szijjártó Péter Minszkből: „lelepleződött a szájkarate” – videó

Fontos közös cél a gazdasági, kereskedelmi és energetikai együttműködés fejlesztése Magyarország és Fehéroroszország között a szankciók által nem érintett területeken - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Minszkben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a fehérorosz kollégájával, Makszim Rizsenkovval közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a globális biztonsági helyzet a második világháború óta nem volt annyira rossz formában, mint ma, ezért fontos lenne a stabilizáció.

„Az elmúlt időszakban az bizonyosodott be, hogy a háborúknak nincs megoldásuk a csatatéren (…) Ott csak még több halott van és még több pusztítás” – figyelmeztetett. Emlékeztetett rá, hogy Magyarország már ezer napja a háború árnyékában él, közvetlenül érezve a fegyveres konfliktus negatív hatásait nap mint nap, annak ellenére is, hogy hazánk nincsen semmilyen felelőssége annak kirobbanásában.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy szerinte „a világ a vesztébe rohan akkor, amikor egyesek meg akarják mondani a többieknek, hogy ki kivel beszélhet, ki kivel találkozhat, vagy éppen kivel nem. (…) Ezért mi a jövőben is a diplomáciai csatornák nyitva tartásán, illetve a párbeszéd fenntartásán fogunk dolgozni” – fűzte hozzá.

A miniszter érintette a kétoldalú kapcsolatokat is, és fontos célnak nevezte a gazdasági, kereskedelmi és energetikai együttműködés fejlesztését a nemzetközi szankciók által nem sújtott területeken. „Ez a mi nemzeti érdekünk, és ezt nem adjuk fel” – fogalmazott. Elmondta, hogy a körülményekhez képest jól is állnak ezen a téren, minthogy idén eddig 19 százalékkal bővült a magya–fehérorosz kereskedelmi forgalom, és ezen belül

a magyar export 30 százalékkal nőtt.

Kifejtette, hogy az együttműködés kiemelkedő ágazata a mezőgazdaság és a gyógyszeripar, amit az is tanúsít, hogy tavaly közel tízmillió keltetőtojást szállítottak magyar vállalatok Belaruszba, idén pedig 420 ezer tojóhibridet, miközben két magyar gyógyszeripari cég, köztük a Richter is erős pozícióval bír a helyi piacon.

Ezt követően aláhúzta, hogy Fehéroroszország nélkülözhetetlen szereplője a magyar energiabiztonság garantálásának, miután az országon keresztül zajlik a kőolajtranzit döntő része, nagyjából 71 százaléka, így már idén is 3,9 millió tonnányi mennyiség érkezett hazánkba ezen az útvonalon.

„Mi az energiaellátás biztonságát nem ideológiai kérdésnek tekintjük, hanem fizikai kérdésnek. Mert a szöveg, meg a képmutatás az energia terén gyorsan lelepleződik, ugyanis politikai nyilatkozatokkal sem fűteni nem lehet, sem meleg vizet csinálni nem lehet, sem nem lehet működtetni a gyárat” – tudatta.

„Fehéroroszország százszázalékban megbízható tranzitországként biztosítja számunkra a szállítások biztonságát, kiszámíthatóságát” – jegyezte meg.

Majd leszögezte, hogy ez az útvonal a jövőben is meghatározó szerepet fog játszani a kőolajellátásban, hiszen nincs alternatívája jelenleg. „Lelepleződött a szájkarate, és kiderült, az úgy van, ahogyan azt mi már régóta mondjuk,

a Horvátországon keresztül érkező kőolajvezeték egyszerűen nem tud fizikailag annyi kőolajat szállítani Magyarországra és Szlovákiába, amennyi kell”

– tudatta.

Szijjártó Péter végül kitért a nukleáris energia területén zajló együttműködésre is, emlékeztetve, hogy Magyarország hasonló technológiájú erőművet épít, mint korábban Fehérorszország, így fontos lehet a tapasztalatcsere a beruházás felgyorsítása érdekében.

Illetve bejelentette, hogy Magyarország továbbra is készen áll arra, hogy biztosítsa a hazai pályán való játék lehetőségét a fehérorosz futballválogatottaknak. „Így volt ez az Európa-bajnokság selejtezőin. Így van ez most a Nemzetek Ligájában is. És mivel a Dinamo Minszk továbbjutott a Konferencia Ligában, ezért számukra is biztosítjuk a hazai pályán való játék lehetőségét Magyarországon” – tájékoztatott.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×