Három héttel azután, hogy az Egyesült Államok megválasztotta első színesbőrű elnökét, országszerte elszaporodtak a halálos fenyegetések és a rasszista graffitik - összesen kétszáz esetet jelentettek. A rasszista weboldalak szerverei alig bírják a hirtelen megszaporodott látogatószám okozta terhelést.
Úgy tűnik, némileg erőre kapott a Ku Klux Klán is. Két hete gyilkosság vádjával tartóztatták le a szervezet egy feltételezett tagját a tizenháromezer lakosú Bogalusában, egy isten háta mögötti kisvárosban, amit a klán fővárosaként tartanak számon.
Októberben egy olyan klánsejtet tartóztattak le, Kentuckyban, amelynek tagjai 88 színesbőrű diákot akartak megölni és további 14-et lefejezni, és azt tervezték, hogy kivégzik Obamát.
Égettek kereszteket félig afroamerikai származású családok birtokain, és sokfelé kötötték fel Obama arcképeit. A rasszista indulatok felkavarodásának okai között ott lehet még a demokrata politikus megválasztásán túl a gazdasági válság, és az is, hogy sokan úgy érzik, nemsokára már a feketék kerülnek többségbe az amerikai társadalomban. Az FBI azt vizsgálja, hogy a különböző esetek mögött meghúzódik-e valamiféle összeesküvés.
Nem bírnak magukkal
Egy kis louisianai városkában, Angie-ben az 58 éves Judy Robinson kitett egy Obama-képet a háza falára a választások előtt. A Halloweent követő reggelen aztán arra ébredt, hogy a falára oda írták: "KKK", és "white power" (fehér hatalom).
Mint mondja, azt hitte, már az összes tagja kihalt a klánnak. Most mindenkiről az jut eszébe az utcán sétálva: ő is klántag lehet? A szervezetnek egyébként igen relatív a sikere: míg fénykorában, az 1900-as évek elején négymillió tagja volt, addig ma körülbelül hatezer embert tudhat sorai közt. A szakértők szerint a klánsejtek elszigeteltek és kicsik.
Bogusában viszont a mai napig van két olyan gyilkosság, amelyeknek elkövetőit még nem ismerik, mivel senki sem hajlandó ellenük vallani, pedig a legtöbben pontosan tudják, ki lehetett az.
November tizedikén pedig letartóztatták Raymond "Chuck" Fostert, a bogalusai Ku Klux Klán vezetőjét hat másik taggal együtt. Azzal gyanúsítják őket, hogy megöltek egy nőt, aki be akar lépni a szervezetbe, de végül mégsem tette.
A rendőrség nem tud arról, hogy volna a városban működne a Ku Klux Klán. Az egyik volt fekete tanácsos szerint a település vezetése egyszerűen csak nem akarja elismerni a probléma súlyát, és marginális, jelentéktelen csoportnak állítja be a klánt. Azonban, mint mondja, sok szimpatizánsa van még itt a Ku Klux Klánnak.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben