A gazdaság élénkítése végett 2,5 százalékos ideiglenes áfacsökkentésre készül a brit kormány. Az áfa az Európai Unió szabályzata értelmében nem lehet kevesebb 15 százaléknál, de a brit pénzügyminiszter 17 és fél százalékról erre a szintre kívánja leszállítani az általános forgalmi adót, az áruforgalom növelése érdekében.
Az intézkedés érvénye másfél évre szólna, és célja, hogy több pénzt pumpáljanak a gazdaságba, és ez az államadósság rekord mértékű növekedésével jár. Szakértők szerint még az sem bizonyos, hogy az áfacsökkentés valóban fellendíti az áruforgalmat, az ellenzéki konzervatív párt pedig attól tart, hogy a kiesést a kormány később az adófizetőkkel fogja megtéríttetni.
Gordon Brown miniszterelnök a BBC egyik műsorában megjegyezte, hogy nem hazardírozásról, hanem szükségszerűségről van szó.
A kabinet egyelőre csak a leggazdagabbak adójának emelésére készül, annak ellenére, hogy a kormányzó Munkáspárt 2005-ben választási ígéretet tett arra: semmilyen szinten nem emel jövedelemadót. Ezt a vállalását csak úgy szegheti meg, ha a gazdagok adóemelését a legközelebbi általános választás alkalmával támogatása feltételévé teszi, tehát mintegy népszavazásra bocsátja.
Az elképzelés szerint a 150 vagy 100 ezer font évi jövedelemmel rendelkezők adóját emelnék 45 százalékra. 150 ezer font a jelenlegi árfolyamon majdnem 46 millió forint és Nagy-Britanniában körülbelül 300 ezren keresnek ennyit évente. A gazdagok emelt adójából származó bevétel csak csekély mértékben járulna hozzá a gazdasági egyensúly helyrebillentéséhez, tehát a lépés inkább szimbolikus jelentőségű.
Fontosabb, hogy a bankokat a kormány arra ösztönzi: nyújtsanak ismét hitelt kisvállalkozásoknak, mégpedig állami garancia mellett, továbbá előrehozzák iskola- és kórházépítési tervek megvalósítását az építőipar fellendítése végett.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben