eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 13. vasárnap Ede, Kálmán

Maffiamódszerekkel szerzett információt az FBI a Ku Klux Klan-tag ellen?

Szabadon kell engedni Edgar Ray Killent, a Ku Klux Klan egykori tagját, mert a Szövetségi Nyomozóiroda a hatvanas években maffiamódszereket alkalmazott, hogy bizonyítékokat szerezzen ellene - állítja a férfi ügyvédje.

Három évvel ezelőtt Edgar Ray Killent az esküdtszék emberölés vádjában bűnösnek találta, az előre elkövetett gyilkosság vádját azonban elvetette abban a perben, amely három polgári jogi aktivista 1964-es eltűnésének és halálának ügyében indult Mississippi államban.

A férfi, aki egykor a Ku Klux Klan tagja volt, azért kapott életfogytiglani büntetést, mert a vád szerint ő tervelte ki három polgári jogi aktivista - két New York-i önkéntes, Andrew Goodman, Michael Schwerner, valamint egy helybeli, a fekete bőrű James Chaney - megölését. Az aktivisták az afro-amerikaiakat segítették abban, hogy felvétessék magukat a választói névjegyzékbe.

A kilenc fehér és három fekete bőrű esküdt elfogadta az ügyészek érvelését, miszerint Killen heccelte fel a Ku Klux Klan többi tagját, hogy kövessék el a hármas gyilkosságot, ráadásul ő tervezte el a holttestek elrejtését is.

A 84 éves Edgar Ray Killen ügyvédei most fellebbeztek az életfogytiglani határozat ellen, mert új bizonyítékok kerültek elő az ügyben. A jogászok szerint az FBI egy ismert alvilági figurát, Gregory Scarpát - más nevén a Kaszást - kérte fel arra, hogy szerezzen információt a KKK tagjaitól arról, hová rejtették a három holttestet.

Az ügyvédek azt is felvetették, hogy a Killent 1967-ben védő jogász a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) informátora volt, aki adatokat szolgáltatott a vádnak az ügy állásáról. A férfi ellen 41 éve nem emberölés, hanem a polgári jogok megsértése miatt emeltek vádat, később fel is mentették. Az akkor készült bírósági iratokat a 2005-ös tárgyalás során is felhasználták, hiszen akkorra a tanúk nagy része már halott volt.

Maffiamódszerek

Rob Ratliff, Killen egyik ügyvédje szerint a bizonyíték, amely a birtokukba jutott, kritikus információkat tartalmaz a KKK egyik tagjáról, aki elárulta, hová rejtették a három aktivista holttestét. Az ugyan ezek alapján sem biztos, hogy az informátort Gregory Scarpa elrabolta, de az kiderül belőlük, hogy "tipikus maffiamódszerekkel" vették rá a vallomástételre.

Lehetséges, hogy a férfit többször megverték, az azonban biztos, hogy családtagjainak megölésével fenyegették, szájába pedig pisztolyt dugtak meggyőzésképpen - magyarázta az ügyvéd. A jogász szerint az eljárás során több ponton sérültek Edgar Ray Killen jogai, például nem találkozhatott szemtől szemben azzal, aki rá nézve terhelő vallomást tett.


Ha a holttestek rejtekhelyét törvénytelen eszközökkel derítették ki - magyarázta az ügyvéd -, akkor ezt a bizonyítékot nem lehetett volna felhasználni az eljárás során.

Az FBI soha nem nyilatkozott arról, hogy Scarpának köze volt-e ehhez az ügyhöz, az azonban biztos, hogy az alvilági alak három évtizeden át az iroda informátora volt. Killen ügyvédei hivatalos kérvényt nyújtottak be a szervezethez azt követelve: adják át a Scarpával és az egykori védőügyvéddel, Clayton Lewisszal - aki később philadelphiai polgármesterrel - kapcsolatos aktáikat.

Régóta pletykálnak arról, hogy Gregory Scarpa keze is benne volt a Killen-ügyben, ám a hír megerősítést csak tavaly nyert: egy New York-i bíró akkor látta a férfi FBI-aktáját, amikor egy másik gyilkossági ügyben zajló pert vezetett, amelyhez az informátor szövetségi kapcsolattartójának is köze volt.

Scarpa egykori barátnője, Linda Schiro néhány hónapja arról beszélt, hogy 1964-ben elkísérte a férfit Mississippibe. A nő szerint azért kellett odamenniük, mert J. Edgar Hoover, az FBI akkori vezetője komoly nyomás alatt volt, hogy bizonyítékokat szerezzen a három aktivista ügyében.

"Amikor besétáltunk a szállodába, láttam ott egy csapatnyi fickót, és ahogy Gregre néztem, ő rám kacsintott, és azt mondta: azok az FBI-ügynökök. Felmentünk a szobába, bekopogtunk, mire egy ügynök ajtót nyitott és egy pisztolyt adott Gregnek" - emlékezett vissza Linda Schiro.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×