eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Musarraf első polgári napján világossá vált az ellenzék megosztottsága

Miközben Musarraf pakisztáni elnök immár civilként irányítja országát, kettészakadt az ellenzék: egyes pártok a januárra kihirdetett választások bojkottját akarják, míg mások az elégedetlenséget meglovagolva akarnak jobb pozícióba kerülni.

Musarraf elnök pénteken megtartotta az első olyan kabinetülést, amelyen frissen letett hivatali esküje után immár civilként elnökölt.

Az ellenfelei által diktátornak kikiáltott államfő egyre többet beszél a demokráciáról. Csütörtökön közölte, hogy december közepén feloldja a szükségállapotot, most pedig azt mondta: fő feladatának a szabad, tiszta és átlátható választások megtartását tartja. A voksolást január 8-ra írták ki.

Legyen választási bojkott, vagy sem?

A pakisztáni ellenzéken közben kettészakadt. A két nagy rivális - mindketten egykori miniszterelnökök -, Bennazir Bhuttó és Nawaz Sarif ugyanis nem értenek egyet abban, hogy részt kell-e venni a választásokon.

Bhuttó közölte, hogy ha tiltakozásból is, de indul a voksoláson, míg a nála befolyásosabb Sarif a választás bojkottjára hívott fel.

A két ellenzéki vezető nem természetes szövetséges

Bhutto azt mondta, hogy az ellenzéknek egységesnek kell maradnia. Ha a bojkott mellett döntenek, akkor arról is meg kell állapodni, hogy mit tegyenek a választások után.

Kérdés, hogy a száműzetésből frissen hazatért riválisa mennyire gondolja úgy, hogy szüksége van a politikusasszony támogatására. Annál is inkább, mert Bhuttó is eredetileg azzal tért vissza hazájába, hogy szövetségre lép az elnökkel.

Musharraf ismét mainstream lesz?

Az ellenzék megosztottsága csak Musarrafnak kezdvez. A világi és terrorellenes nézeteiről ismert Bhuttó közelebb áll hozzá, míg a másik ellenzéki vezér, a vallásos-konzervatív értékrendet követő Sarif esküldt ellenségének tartja az őt puccsal megbuktató elnököt.

Az terror elleni harcban Musarrafra utalt Egyesült Államok üdvözölte az elnök ígéretét a szükségállapot feloldásáról. Dana Perino fehér házi szóvivő az alkotmányos jogok garantálására szólította fel az elnököt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×