eur:
411.07
usd:
393.94
bux:
0
2024. december 27. péntek János

Messze még a cseh koalíció

Csehországban a kormányalakítási tárgyalások akár hónapokig is elhúzódhatnak - állítják a megfigyelők. A cseh sajtó nem zárja ki a nagykoalíció lehetőségét sem.

Eddig nem történt áttörés a csehországi kormányalakítási megbeszéléseken. Miroslav Topolánek, a választásokon győztes polgári demokraták vezetője csupán abban egyezett a kereszténydemokratákkal és a zöldekkel, hogy közös érdekük egy hármas koalíció létrehozása, a programkérdésekről egyelőre nem tárgyaltak - mondta el az InfoRádió pozsonyi tudósítója.

A legnagyobb gondot a parlamenti támogatottság megszerzése jelenti, hisz a három jobbközép párt mindössze 100 képviselői mandátummal rendelkezik a 200 tagú képviselőházban. A megfigyelők szerint stabil kormányzást csupán egy nagykoalíció tudna biztosítani, hasonlóan Németországhoz.

Bár Jiri Paroubek szociáldemokrata miniszterelnök korábban határozottan visszautasította a polgári demokratákkal való megegyezés lehetőségét, bizonyos jelekből arra lehet következtetni, hogy talán mégis megtörik a jég és a két pártvezető közös nevezőre tud jutni. E tekintetben sokatmondó lehet a pénteki Topolánek-Paroubek találkozó, melyen a két pártelnök ismerteti elképzeléseit.

A cseh napilapok úgy tudják, hogy a szociáldemokraták cserében egy esetleges jobboldali kormány támogatásáért maguknak követelik a házelnöki tisztséget, ezt azonban a polgári demokraták egyelőre elfogadhatatlannak tartják. Jiri Paroubek a Mladá Fronta Dnes cimű napilapnak nyilatkozva nem zárta ki a nagykoalíció lehetőségét sem, de mint mondta az erről szóló esetleges megbeszélések akár hónapokig is eltarthatnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Rég elfeledett területen kezdődött őrült fegyverkezési verseny – Oroszország csúnyán lehagyta a világot, a Nyugat pedig erőtlenül nézi

Rég elfeledett területen kezdődött őrült fegyverkezési verseny – Oroszország csúnyán lehagyta a világot, a Nyugat pedig erőtlenül nézi

A hidegháború során jelentek meg az első olyan tengeralattjárók, amelyek képesek voltak a mélytengeri, vagy tengerfenék-hadviselésre (SSW - Subsea and Seabed Warfare). A fejlesztésben természetesen az Egyesült Államok járt az élen, így a leghíresebb hadművelet, az Ivy Bells is hozzájuk kötődik. A hidegháborút követően az Egyesült Államok elveszítette az érdeklődését a terület iránt, míg Oroszország tanult a Szovjetunió hibájából. Az orosz-ukrán háború, és az ehhez kapcsolódó orosz, vagy orosznak vélt műveletek hívták fel a figyelmet ismét arra, hogy mekkora sebezhetőséget jelent a tenger alatt futó, időközben egyre inkább gyarapodó kritikus infrastruktúra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 27. 14:20
×
×
×
×